Na internetu vzniká obrovská databáze, která má propojit neziskové organizace s dárci a potřebnými.
V České republice existuje přes 100 tisíc nejrůznějších neziskových organizací. Zároveň je zde i mnoho firem a jednotlivců, kteří jsou ochotní pomáhat.
Často ale naráží na velkou bariéru - nedaří se jim vyhledat vhodnou občanskou společnost, které by mohli pomoci.
To si už před několika lety uvědomil František Francírek, který sám založil řadu neziskových organizací. A tak se koncem roku 2011 rozhodl svůj nápad zrealizovat. Přizval si na pomoc svého známého, Ondřeje Kopeckého, a pustili se do budování rozsáhlé databáze, která na českém internetu nemá obdoby.
První vlaštovky
V lednu 2013 byl oficiálně spuštěn web chcipomoci. info. Každý, kdo má zájem, si může v databázi jednoduše vyhledat neziskovou společnost, dárce, dodavatele nejrůznějších pomůcek nebo potřebného člověka, kterému může pomoci.
„Hlavní myšlenkou bylo vytvořit centrální místo, kde by se setkávaly všechny neziskové organizace, ale třeba i komerční subjekty, které se zabývají systémem pomoci,“ vysvětluje ředitel projektu Ondřej Kopecký. Databáze ještě není hotová, pracovníci do ní stále přidávají stovky organizací, ale už se objevila první známka úspěchu.
Webu si všimlo několik neziskových organizací, které zde uveřejnily výzvu o pomoc. Jedna společnost například hledá statek, na kterém by mohla učit děti ze sociálně slabých rodin hravou formou různá řemesla - a ukázat jim tak, že pracovat rukama může být i zábava. Jiná zase hledá dobrovolníky, kteří by byli ochotní věnovat dvě hodiny svého volného času týdně romským dětem, s nimiž by šli na procházku, pomohli by jim s domácími úkoly nebo si s nimi jen tak popovídali.
Jedné z výzev si povšimli skauti z Plzně, kteří se rozhodli, že dětem pomohou. Databáze tak začíná nést první ovoce.
Komunitní stránka
Kopecký přiznává, že s webem bude ještě hodně práce, než bude zcela hotový. Ale věří, že bude úspěšný. „Ti, co se tam přihlásili, to zatím berou jako jednu z možností, jak svou společnost zviditelnit. S negativní reakcí jsme se zatím nesetkali,“ říká.
Jedním z jeho hlavních cílů je více poukázat na neziskové organizace z menších obcí, které nejsou tak známé, stejně jako na lokální dárce.
„Naším cílem je, aby se web stal komunitním webem,“ vysvětluje. „Chceme, aby náš systém vyhledávaly všechny čtyři skupiny, propojovaly se a vše se spojilo v jednu entitu. Aby to ideálně běželo bez nás,“ uzavírá.
5+2 dny - Regionální mutace Praha | 11.4.2013 | Autor: JANA MAXOVÁ