Novou ediční řadu cestovních průvodců pro všechny turisty, včetně seniorů, rodin s dětmi v kočárcích a lidí s tělesným postižením, začíná pod názvem Kam bez bariér od letošního léta vydávat nakladatelství Albatros. Jako první titul této řady se na pultech knihkupectví právě nyní objevuje kniha Kam bez bariér – Plzeňsko, jejímž autorem je plzeňský spisovatel a překladatel Miroslav Valina. Kniha vychází v pevné vazbě, na křídovém papíře, s více než čtyřmi sty barevnými fotografiemi, za maloobchodní cenu 299,- Kč. Koupit ji bude možno v obchodech i v e-shopu nakladatelství Albatros na www.albatrosmedia.cz.
Autor v tomto průvodci předkládá čtenářům jak informace o historických památkách, přírodních pozoruhodnostech, kulturních institucích, sportovních a zábavních areálech, stavbách a jiných zajímavostech Plzeňska, tak v každém jednotlivém případě také informace o architektonických a přírodních bariérách, na něž u toho kterého objektu, či lokality mohou narazit, o dopravních možnostech a zázemí (bezbariérové občerstvení, ubytování, WC aj.), s nímž ve větší či menší blízkosti mohou počítat a sami díky tomu zvážit předem situaci a své možnosti a z vlastní vůle se rozhodnout, zda – a jak – se v té, nebo oné lokalitě pohybovat, jaké akce a cíle tu navštívit a jak dlouho zde pobývat.
K podstatným východiskům knihy patří vzdálenost popisovaných turistických cílů do 50km od Plzně – od místa, kde je zmíněné zázemí stoprocentně k dispozici a odkud se (když z jakéhokoli důvodu zvolí takovou variantu) může kdokoli pohodlně a důstojně vypravit jen např. na jednodenní, nebo i několikahodinový výlet uvnitř daného okruhu. V něm se Plzeň představuje jako moderní dynamická, celé oblasti dominující regionální metropole – Evropské hlavní město kultury 2015 – město se silným ekonomickým potenciálem, jenž mu umožňuje poskytnout širokou nabídku služeb občanům a návštěvníkům, včetně občanů a návštěvníků handicapovaných.
Z Plzně pak kniha čtenáře vede severovýchodním směrem, údolím řeky Berounky s čarovnou atmosférou luk, lesů, skal, přívozů a chalup na březích, světem rybářů, trampů a vodáků a tajemstvími starých keltských hradišť a zřícenin hradů. V další kapitole zavítáme do lesnatých končin Rokycanska, kde si na své přijdou milovníci lesních toulek a historie i současnosti vojenského řemesla. Ve čtvrté kapitole se z brdských lesů vynoříme jižně od Plzně a přes klášter Chotěšov a města Přeštice a Nepomuk dorazíme do Starého Plzence – do města, jenž bylo Plzní dřív než Plzeň. Pak zamíříme na západ, do regionů Stříbrska, Konstantinolázeňska a Nečtinska a v poslední kapitole se vydáme do končin severního Plzeňska, kterým baroko vtisklo podobu natolik, až se zdá, jako by tu nejenom stavby, ale i sama krajina vznikala v představách nejnápaditějšího z českých barokních architektů Jana Blažeje Santiniho a potom až se stala skutečností. Uvidíme to v Manětíně, Mariánské Týnici, Plasích a v dalších místech cestou k jihu, k Boleveckým rybníkům na severním okraji Plzně. Tady putování Plzeňskem skončí – pár kroků od míst, kde na lávce přes Berounku začínalo.
V cestovním průvodci Kam bez bariér – Plzeňsko tak načerpají užitečné informace prakticky všichni turisté se zájmem o plzeňský region, včetně rodin, které cestují s dítětem, či dětmi v kočárku, a především pak čtenářů z řad lidí s fyzickým handicapem, jejich organizací, lidí, kteří k nim mají blízko (příbuzní, přátelé), a samozřejmě také instituce, jež jim poskytují služby – nejen v oblasti cestovního ruchu.