V sobotu a v neděli se ve 14:00 otevřou dveře ateliérů, galerií, výtvarných škol a dalších míst, kde umění vzniká nebo se vystavuje. Letos se do akce zapojilo 158 umělců od 16 do 93 let. Jejich instalace najdete na 60 místech v "umělecké" mapě. Kromě toho, že si zde můžete umění prohlédnout či nakoupit krásné dárky s příběhem, mají návštěvníci jedinečnou šanci vyzkoušet si různé kreativní techniky a práci s materiálem. Všechny vstupy jsou zdarma.
Víkend otevřených ateliérů letos začne už v pátek 24.9. křtem básnické sbírky Ubývání, kterou ilustrovala Jarka Papežová. Křest proběhne od 19:00 v kavárně Jednorožec na klatovském náměstí.
"Na dvě víkendová odpoledne se tak z celé rodiny mohou stát malíři, sochaři, šperkaři, designéři či fotografové," říká Jana Brabcová, jednatelka společnosti Grafia, která akci organizuje již 6. rokem. "Chození podle mapy ateliérů můžete pojmout i jako rodinný team building, sbírat razítka do mapy a účastnit se návštěvnických soutěží o nejaktivnějšího návštěvníka, o nejlepší návštěvnické dílo, o nejlepší foto a video z akce či o cenu PMDP za foto veřejné dopravy v Plzni."
Dospělé návštěvníky patrně nadchne vinná stezka Art & Wine, děti mají rádi sochání z porobetonu a tvorbu mozaiky v bývalém obchodním domě PRIOR, tvoření bižuterie či hraček z přírodních a recyklovaných materiálů v Papírně či v Knihovně města Plzně. Tvořit se bude na cca 35 místech v Plzni a okolí - z těch mimoplzeňských tvůrčích dílen lze jmenovat např. keramickou dílnu v SOU Horní Bříza či ateliér ZEM ve Starém Plzenci, ateliér Klatovský anděl s tvorbou z papíru (quilling), práci se sklem v klatovské galerii PASK či tvoření pro děti v Ateliéru s duší ve Veselí u Janovic.
Ti, kdo se chtějí věnovat umění profesionálně, mohou nahlédnout za dveře uměleckých škol a zkusit na chvíli tvořit s budoucími profesory.
V Galerii Ladislava Sutnara se představí ateliér animace Fakulty umění a designu ZČU s desetiletou historií. SUPŠ a ZUŠ Zámeček ukáže hned několik pracovišť v Plzni. Galerie města Plzně zve na komentovanou prohlídku Václava Stratila, Západočeská galerie na aviatiku v české vizuální kultuře. Novinkou letošního ročníku jsou komentované prohlídky uměleckých děl v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni a kostela ve Františkánské ulici.
V sobotu od 19:00 se návštěvníci setkají s umělci na ART PARTY v Papírně, kde k pohodě u sklenky přispěje trio Kamil & Friends.
Překvapením pro návštěvníky je setkání s písničkářem Vladimírem Mertou na Bílém nároží v Plzni - tak, jak ho většina fanoušků nezná: jako architekta, malíře a fotografa. Na nedělním improvizačním workshopu od 15:00 se bude i číst z jeho románů, malovat či fotit. Na stejném místě proběhne i workshop figurální kresby pod vedením Borise Jirků, jednoho z našich předních ilustrátorů.
Uměním bude žít i galerie Alšovka, kde se kromě workshopů bude konat i setkání divadelníků čtvrt století po uvedení velkoher na plzeňském náměstí (Saracénský čert či Starokláti).
Po celou dobu návštěvníky zdarma vozí umělecká informační tramvaj. Má speciální jízdní řád, který spojuje všechny části města s centrem.
"Udělejte si čas sami pro sebe a užijte si umění plnými doušky," říká Jana Brabcová. "Tvoření vás nechá zapomenout na starosti všedního dne a procházka po galeriích a výstavách může být plná nečekaných setkání a zážitků."
Všechny informace, program, mapu ateliérů i registrace na workshopy najdou návštěvníci na webu www.otevreneATELIERY.cz.