V českých firmám stále panuje přesvědčení, že péče o děti je především ženskou záležitostí. Ovšem současné trendy nejen v zahraničí, ale také v domácím prostředí ukazují, že otcové se chtějí do každodenní péče o potomky zapojit více. Z průzkumu Podoby otcovství vyplynulo, že pro 93 % českých otců nezletilých dětí jsou děti tím nejlepším, co je v životě potkalo. V podstatě všichni respondenti se k aktivnímu otcovství staví pozitivně a domnívají se, že vyšší zapojení otců do každodenní péče o děti je celospolečensky prospěšné. Nejde jen o navázání bližšího kontaktu s potomky, ale také umožnění rychlejšího návratu žen po narození dítěte do svého profesního života.
Právě na toto čeští zaměstnavatelé stále poněkud zapomínají. Z žen se pak často nechtěně stávají matky na plný úvazek, protože se s otci nemohou ani částečně podělit o rodičovskou péči. Po několika letech strávených na mateřské vypadávají z pracovního rytmu a nejsou schopny udržet krok s dobou, neznají aktuální postupy a podobně. Pro zaměstnavatele se pak stávají nežádoucími. Vyšší zapojení otců do každodenní péče o nezletilé děti tedy prospívá i zaměstnavatelům, kteří díky aktivnímu zapojení se otců, nepřichází o kvalifikované zaměstnance z řad žen.
„Na druhé straně muži zmiňují i určité bariéry a problémy, které s sebou aktivnější zapojení otců do péče přináší. Jednou z nich je nerovný přístup k otcům a matkám ze strany zaměstnavatelů, kdy se čerpání benefitů v rámci péče o dítě předpokládá zejména ze strany matky a nikoli ze strany otců, přestože firmy nabízejí otcům i matkám stejné podmínky“, komentuje situaci LINDA POSPÍŠILOVÁ EL KARIBOVÁ, projektová manažerka projektu Tátové vítáni.
Aktivní otcovství znamená pravidelnou péči o děti a jejich životní prostor. Může jít o jedno odpoledne v týdnu vyhrazené dětem, o závazek být doma na šestou na večeři, o podíl na rodičovské, o účast na školní akci a podobně.
Podpořit větší souhru a spolupráci obou rodičů v péči o děti a otevřít oči zaměstnavatelům má právě projekt Evropského sociálního fondu Tátové vítáni. Vychází z toho, že tím, že tátové budou rádi a více sdílet péči o děti, pomůže i mámám realizovat se na trhu práce a pomůže tak slaďovat pracovní i rodinné prostředí. V dubnu má být spuštěna kampaň Fandíme tátům, jejímž každoročním vrcholem bude Tátafest, kde se budou vyhlašovat i první nositelé značky kvality Tátové vítáni pro zaměstnavatele, kteří podporují aktivní otcovství.
Letos poprvé ji získaly společnosti DM drogerie, Knihovna Jiřího Mahena v Brně, KPMG, SAS a Scio. DM drogerii byla značka Tátové vítáni udělena zejména za možnost otců vzít si neplacené volno v době narození potomka i z důvodu účasti u porodu a také za podporu možnosti zůstat s dítětem na rodičovské dovolené. Společnost KPMG byla oceněna za poskytování flexibilní pracovní doby a školení zaměstnanců v oblasti time managementu a slaďování pracovního a soukromého života. Knihovna Jiřího Mahena v Brně si značku získala vedle neplaceného volna v době narození potomka i z důvodu účasti u porodu také nabídkou finančních půjček na zařízení bytu či v tíživých životních situacích. Firma SAS zaujala otcovskou dovolenou, tedy placeným volnem v době narození potomka, a také připravovaným průzkumem individuálních potřeb zaměstnanců při tvorbě nových benefitů. Společnost Scio zase vedle poskytování časové flexibility také možností daňového či právního poradenství.
75 % firem v České republice při oslovování rodičů v rámci interní komunikace vždy myslí i na otce. 20 % zaměstnavatelů má pak na interní komunikaci s otci dokonce přímo vypracované vnitřní organizační normy. Nejčastějším a také nejžádanějším benefitem, který v dnešní době firmy nabízejí svým zaměstnancům – otcům je časová flexibilita.