Martinská 2, 301 00 Plzeň
Telefon: +420 378 033 351
Email: pomahajiciplzen@plzen.eu

Sociální podnikání pomáhá řešit i dlouhodobou nezaměstnanost

Sociální podnikání obrací pasivní přístup nezaměstnaného a podporuje ho v pozitivním nahlížení na výkon práce, která je co možná nejvíce uzpůsobena jeho možnostem a schopnostem.

K zamezení dlouhodobého stavu bez zaměstnání, minimálně pro uchazeče o zaměstnání, kteří jsou ochotni a schopni vykonávat práci, je třeba situaci řešit již zkraje. Dobrou možností je sociální podnikání – buď se stát zaměstnancem sociálního podniku, nebo jeho zakladatelem (či jedním ze zakladatelů). Tato cesta seberealizace si získává na oblibě, což dokládá narůstající počet sociálních podniků v celé ČR. Často jsou v nich zaměstnávány osoby na kratší pracovní úvazek. Sociální podnikání má pozitivní vliv jak na dlouhodobě nezaměstnané (zapojení se do pracovního procesu je pro většinu z nich psychickou berličkou), tak na ekonomiku – na místní i celostátní úrovni. Jeden nezaměstnaný stojí stát přes 20 000 Kč, je tedy výhodnější, aby tato osoba pracovala, byť s jakoukoli jinou podporou ze systému sociálního zabezpečení. Kromě iniciativy samotného nezaměstnaného je důležitá změna filozofie i (některých) zaměstnavatelů, aby byl v konečném důsledku podpořen vznik více sociálních podniků, a tedy i pracovních míst.

Sociální podniky na Severozápadě

Severozápad České republiky zahrnuje dva kraje (podle systému regionálního členění NUTS II, který se využívá pro čerpání z fondů EU), a to Karlovarský a Ústecký kraj. Oba kraje jsou specifické svou vysokou mírou nezaměstnanosti (v porovnání s ostatními regiony ČR) a sociálními problémy. Podle adresáře sociálních podniků se jich v Ústeckém kraji nachází 19. Mezi nimi najdeme sociální podniky s různými předměty činnosti a rozličnými cílovými skupinami (pokud jde o integrační sociální podniky). Jsou to například podniky, které poskytují účetní služby a zaměstnávají cizince (firmu GAMA a VESA, s. r. o.), sociální podnik, jehož cílem je biologicko-dynamické zemědělství (Svobodný statek na soutoku, o. p. s.), nebo prádelna a žehlírna zaměstnávající zdravotně a mentálně postižené (BOK a LK, s. r. o.). Z druhého – Karlovarského – kraje můžeme zmínit třeba sociální podnik Doupovské hory, jehož zaměstnanci se starají o údržbu zeleně a vykonávají drobné stavební a demoliční práce, nebo podnik tvořící pracovní místa pro klienty Pomoci v nouzi, o. p. s., a poskytující sociální služby (Srdce a čin, o. p. s.).

Většina ze sociálních podniků na Severozápadě byla při svém vzniku podpořena z Evropského sociálního fondu, konkrétně skrze výzvu vyhlášenou Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR. Některé svou činnost po skončení dotace ukončily, ale většina jich i nadále funguje. Úspěšnost těchto projektů je inspirací pro další odvážlivce, kteří pro rozjezd svého podnikání potřebují podporu. V rámci nového programového období bude na podporu sociálního podnikání vyhlášeno několik výzev. První z nich už vyhlášena byla, a to 17. srpna 2015.

Využijte bezplatné konzultace!

Pro více informací o sociálním podnikání se lze informovat kromě internetu i osobně u tzv. konzultantů, kteří svou pomoc poskytují díky projektu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Konzultantem pro Severozápad je Petr Beránek, ředitel a projektový manažer sociálního podniku Srdce a čin, o. p. s., se sídlem v Sokolově. Konzultace jsou poskytovány zdarma v rozsahu maximálně deset hodin na jednoho zaměstnavatele. Obrátit se můžete také na jinou činnou osobu Severozápadu, Kateřinu Malou, která působila v rámci projektu organizace P3-People, Planet, Profit, o. p. s., jako tzv. ambasadorka sociálního podnikání (úkolem bylo především propagovat sociální podnikání v regionech). Ve své činnosti je Kateřina Malá, spoluzakladatelka občanského sdružení MOSTY, iniciátorka založení PROMETHEUS Effect, o. p. s., a provozovatelka sociálního podniku – kavárny v Žatci, i po skončení projektu nadále aktivní (dobrovolně). Pokud tedy máte dobrý nápad, nenechte v sobě myšlenku na založení sociálního podniku spát a zrealizujte ji.

Eva Dorňáková
konzultantka P3-People, Planet, Profit, o. p. s.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 15.10.2015