TOTEM-RDC poprvé nabídl v roce 2011 zájemcům - seniorům vzdělávací a zážitkový projekt, který nesl název „Příběhy plzeňských míst“. Realizací loňského projektu a jeho pokračováním v roce 2012 reagujeme na potřebu upevňování vztahu obyvatel k místu, kde žijí a zároveň na absenci kvalitních vzdělávacích – zážitkových programů pro seniorskou cílovou skupinu v oblasti celoživotního vzdělávání. Přinášíme novou formu práce se seniory, které může přinést obohacení nejen seniorům, ale i celé místní komunitě. Z čeho naše zážitkové a vzdělávací projekty vychází...
Dnešní společnost neustále čelí velkému množství změn. Změny můžeme pozorovat v krajině, na budovách a samozřejmě v mezilidských vztazích. Na spoustu věcí není prostor ani čas. Zásadním způsobem se mění vazba člověka k místu - místu bydliště, sousedským vztahům v něm, rodnému městu. Před našima očima mizejí staré budovy, vytlačují je budovy nové s jiným architektonickým rázem, často i jiným účelem. Mění se parky, oblíbené kavárny lavičky k sezení. S každou takovou změnou se vytrácí i naše kořeny a často jediným místem, kde zůstane nějaké stopa po zažitém, zmizelém, zrušeném, je naše paměť .
Nabízenými vzdělávacími a zážitkovými projekty chceme připomenout důležitost příběhů v naší paměti, jejich předávání, vyprávění a důležitost poznávání místa, ve kterém žijeme a vytváření vztahu k němu.
Projekty jsou zacíleny na seniory, neboť právě starší generace má přirozený zájem o místo, ve kterém žije a má paměť bohatou na příběhy a vzpomínky. Vzpomínky se váží na město, kavárnu, hospůdku, obchod na rohu, třetí patro v ulici Sladkovského, váží se na místa již neexistující, na lidi již nežijící. Proto jsou tyto vzpomínky tak silné, tak cenné.
Náplní projektu je poznávání plzeňských míst a následně sdílení a zpracování zážitků z připravených programů, vlastních vzpomínek a příběhů. K poznávání a společnému učení dochází nejen skrze fakta a informace historické, ale i vyprávění a vzpomínky účastníků, pamětníků. Vstupujeme do fiktivních situací, které se mohli stát, poznáváme postavy z minulosti, které zasáhly do vzniku místa nebo byly jeho součástí. Hledáme a objevujeme v paměti místa velké i malé dějiny, velké i malé osobní příběhy.
Projekty podobného typu – zacílené na seniorskou skupinu, poznávání místa za využití principů zážitkové pedagogiky a dramatické výchovy jsou v nabídce celoživotního vzdělávání zatím velmi výjimečné a jejich potenciál pro podporu vazeb v místní komunity zatím nevyužit.
Zážitková pedagogika pracuje s prožitkem jako prostředkem k ovlivňování účastníka programu. Směr tohoto ovlivňování je určen předem stanoveným, pedagogickým cílem. Práce lektora v programu pak spočívá v záměrném vytváření situací, v nichž předpokládá intenzivní prožívání. Následuje práce s těmito prožitky – různé formy zpětné vazby ( skupinové sdílení, individuální reflexe, využití projektivních metod apod.). Touto formou pracuje již řada základních i středních škol, ale principy této práce, jak ukazuje naše zkušenost, fungují i při práci s aktivními seniory.
Příběhy plzeňských míst 2011 zahrnovaly návštěvu 4 vybraných míst v Plzni, u kterých jsme se skrze připravený program snažili pochopit, kdo nebo co je duch místa, čím jsou místa zajímavá a jaké příběhy se v nich skrývají. S patnáctičlennou seniorskou skupinu jsme navštívili bývalé vlakové nádraží Plzeň – Jižní předměstí, Masné krámy – dnes výstavní prostory ZČG v Plzni. Jedno květnové dopoledne jsme strávili v prostranství u kostela sv. Jiří v Plzni na Doubravce a poslední setkání jsme věnovali plzeňským tradicím a loutkářství v Muzeu loutek a v dílnách divadla Alfa. Zatímco jsme sbírali zážitky a byli vtaženi do programu, sledovalo nás nenápadné oko fotografa.Podařilo se zachytit atmosféru vybraných míst, náladu skupiny i jednotlivců. Výstava fotografií z projektu se uskutečnila na podzim 2011 na plzeňské radnici. Nejvíce vydařené fotografie budou zdobit nové prostory TOTEM-RDC na Kaznějovská 51, kde je bude moci veřejnost zhlédnout od září 2012, kdy bude dům slavnostně otevřen.
V letošním roce jsme se zaměřili na příběhy míst městského obvodu Plzeň 2-Slovany. V rámci projektu „Paměť Slovan“, zahájeného v březnu 2012, se věnujeme vzniku, utváření a charakteristikám tohoto plzeňského obvodu. Řeč je o historických milnících obvodu, dostali jsme se hluboko do historie až ke starým Slovanům, vytvářeli jsme rituál oživení paměti. Naše pozornost je upřena k objektu bývalého pivovaru Světovar, na souvislosti jeho vzniku i zániku v letech 1910-1934. Náš zájem směřuje nejen k objevení příběhů v paměti Slovan, ale i vlastních osobních příběhů a vzpomínek 17 seniorských účastníků zapojených do projektu.
Vzdělávací a zážitkový projekt Paměť Slovan se zapojením seniorů z občanského sdružení TOTEM-RDC se stal v tomto roce součástí tříletého projektu „Příběh Světovaru“, jehož cílem je pomoci vytvořit duchovní zázemí nově otevřenému kulturnímu areálu bývalého pivovaru Světovar v komunitě obyvatel Plzně a Slovan, propojit minulost se současností a pomoci nasměrovat vizi areálu.
Fotky z projektů si můžete prohlédnout na www. totem-rdc.cz
Za TOTEM – RDC
Mgr. Barbora Šťastná
Koordinátorka projektů pro seniory