Martinská 2, 301 00 Plzeň
Telefon: +420 378 033 351
Email: pomahajiciplzen@plzen.eu

Řešení problematiky bezdomovectví

30 tisíc bezdomovců v Česku: Co s nimi? Rusnokův ministr přišel s řešením.
Vláda včera schválila vůbec první plán, jak řešit v Česku problémy s bezdomovci, jejichž počet roste. Podle ministra práce Koníčka je v současnosti kolem 30 tisíc lidí bez domova, stejná situace však prý hrozí až 100 tisícům občanů. A tak přišel s koncepcí, co by všechno stát měl zařídit, aby se alarmující stav zmírnil.

Co všechno koncepce ministra Koníčka obsahuje? Jde především o opatření v bydlení, zdravotní péči a sociálních službách, která by stát měl podniknout do roku 2020. Prioritu a konkrétní podobu jednotlivých kroků ministerstvo práce ještě upřesní. Stejně tak to, kolik jednotlivé kroky budou stát. K financování se však počítá i s fondy EU.

Bezdomovců je podle Koníčka kolem 30 tisíc, problémy však hrozí i dalším občanům. "Je to sociální fenomén, který u nás narůstá s tím, jak dochází k těžkým sociálním situacím. Nejvíc postiženou skupinou jsou osoby nad 65 let," uvedl ministr.

Chráněné byty pro bezdomovce
Sociální bydlení pro potřebné však v Česku neexistuje. Předchozí Nečasova vláda počítala s tím, že nějaký model řešení do konce roku navrhne, ale nestihla to. Koníček tak koncepci chráněného bydlení převzal a pracuje na ní spolu s ministerstvem pro místní rozvoj.

Vyhlídky jsou takové, že do tří let by bezdomovci mohli začít chodit do chráněných bytů, odrazit se zde ode dna, získat pak nájemní byt a vrátit se do běžného života. Co se zdravotní péče týče, fungovat by měly také ordinace pro bezdomovce. Posílena také bude terénní práce mezi bezdomovci a sociální pracovníci se chtějí zaměřit více také na lidi, kterým ztráta střechy nad hlavou aktuálně hrozí. Třeba kvůli exekuci. Podle expertů je přitom zajištění bydlení nejdůležitějším úvodním krokem. Chystá se tak projekt, který bude sledoval, jak si bývalí bezdomovci samostatné bydlení udrží.
Zdroj: blesk.cz, 28. 8. 2013

Součástí koncepce jsou i návrhy na různá opatření, která by měla riziko ztráty střechy nad hlavou snížit. Lidem, kteří přišli nebo mohou přijít o bydlení, by tak v budoucnu pomohly třeba nové dávky. Opatření by také měla směřovat k dostupnosti bydlení, lepšímu přístupu ke zdravotní péči a lepší koordinaci všech hráčů, kteří se touto tématikou zabývají. Bezdomovci by také mohli využívat chráněné bydlení, díky kterému by se měli vrátit do běžného života, nebo speciální ordinace.

Podle expertů je v pomoci nejdůležitější právě co nejdřív zajistit bydlení. Ověřit to má podle koncepce tříletý projekt, odstartovat má nejpozději začátkem roku 2015. Má sledovat, jak si samostatné bydlení udrží ti, co se dostali z ulice.

Trend na Západě: Bezdomovectví jako dobrovolný životní styl
První koncepce zabývající se sociálním vyloučením vznikala v úzké spolupráci i s jinými rezorty a s Úřadem vlády. Bezdomovců je podle současných statistik v České republice až čtyřicet tisíc ať už zjevného, či skrytého typu.

"Kromě toho existuje třetí kategorie potencionální bezdomovectví, kde odhadujeme četnost až kolem sto tisíc osob," upozornil ministr práce a sociálních věcí František Koníček.
Koníček pak rozdělil formy bezdomovectví do čtyř skupin podle rychlosti, s jakou k sociálnímu vyloučení dojede. Prvním typem je dlouhá trajektorie, kdy se lidé do sociálně vyloučeného prostředí již rodí. Krátká trajektorie má naopak svůj původ ve ztrátě zaměstnání a sociálních kontaktů. Třetí trajektorie vychází ze špatné zdravotní situace. Poslední typ - bezdomovectví jako volba - sice u nás tolik rozšířen není, v Evropě a především na Západě si svou popularitu již získal.

Sociální bydlení pro potřebné v Česku zatím neexistuje. Předchozí Nečasova vláda počítala s tím, že model do konce roku navrhne. Podle Koníčka úkol trvá a pracuje na něm i jeho resort s ministerstvem pro místní rozvoj. Dnes schválená koncepce boje proti bezdomovectví s úpravou počítá. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka avizoval, že pokud sociální demokracie uspěje ve volbách, je připravena s problematikou bezdomovectví bojovat.
Zdroj: ct24.cz