Vlády většiny vyspělých států se v posledních desetiletích intenzivně zabývaly otázkou reformy důchodového systému. Ten je v každém státě jiný. V okolních zemích byly reformy koncipovány radikálněji než v ČR, v poslední době ale většina vlád zařadila zpátečku.
V Česku zatím do druhého pilíře vstoupilo asi 75 000 lidí, zhruba sedminásobně méně, než se čekalo. Nyní navíc skončila lhůta pro vstup lidí starších 35 let.
„Například v Polsku se v současné době diskutuje o zrušení zbytku druhého pilíře,“ sdělil Právu vedoucí katedry veřejné ekonomiky Vysoké školy finanční a správní Jaroslav Vostatek.
Původně bylo v okolních zemích z prvního státního pilíře v rámci reformy do druhého pilíře převedeno mnohem více procent z platu než v ČR, někde až polovina peněz.
„S krizí se ale většina vlád rozhodla část naspořených peněz získat zpět,“ poznamenal manažer internetového srovnávače Sfinance.cz Martin Špaček.
V Česku zatím do druhého pilíře vstoupilo asi 75 000 lidí, zhruba sedminásobně méně, než se čekalo. Nyní navíc skončila lhůta pro vstup lidí starších 35 let. Druhý penzijní pilíř v ČR spočívá v tom, že si lidé odvádějí tři procentní body z průběžného státního pilíře na svůj účet do fondu za podmínky, že si přidají dvě procenta ze svých příjmů.
Více na http://www.mpsv.cz/cs/15829. novinky.cz, 29. 7. 2013