Martinská 2, 301 00 Plzeň
Telefon: +420 378 033 351
Email: pomahajiciplzen@plzen.eu

Příspěvky na bydlení by nově měly regulovat obce

Vyplácení příspěvků na bydlení by nově měly regulovat obce. Po jednání s radou Asociace krajů ČR o novele zákona o sociálním bydlení to dnes řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Obce podle ní vyplácení doplatků nyní nemají možnost jakkoliv ovlivnit a dávky jsou tak často zneužívány.

"Do konce září budeme předkládat na vládu koncepci sociálního bydlení a paralelně pracujeme na přípravě zákona. Domnívám se, že je to zákon opravdu zásadní – na dvě dávky na bydlení vydáváme ze státního rozpočtu každoročně už okolo 13 miliard korun. Situace v tuto chvíli je taková, že stát platí jednotlivým příjemcům, ale obce nemají žádnou možnost toto regulovat," řekla Marksová.

Nový systém by měl podle ministryně být nastaven tak, aby právě obce měly možnost o sociálních bytech a vyplácení dávek rozhodovat. To by současně mělo sociální bydlení otevřít více skupinám lidí, především seniorům nebo rodinám s dětmi.

Zneužívání dávek

Po změně zákona dlouhodobě volají především starostové, kteří mají se zneužíváním dávek na bydlení ve svých obcích přímé zkušenosti. Například starostové v Karlovarském kraji si nejčastěji stěžovali na vyplácení příspěvku na bydlení v předražených soukromých nájemních bytech nebo nepracujícím či drogově závislým lidem.

Ministerstvo práce už na jaře oznámilo, že plánuje sloučení nynějších dvou dávek na bydlení. Místo příspěvku na bydlení a doplatku na bydlení by se měla začít vyplácet jen jedna dávka.

Příspěvek na bydlení patří mezi dávky státní sociální podpory. Dosáhnou na něj lidé, jimž na přiměřené bydlení nestačí 30 procent příjmu. V Praze je to 35 procent příjmu. Doplatek patří mezi dávky hmotné nouze. Získají ho ti, kteří mají nárok na příspěvek na bydlení a jimž ani s ním nezbývá na živobytí. Další dávka tedy potřebným výdaje za byt dorovnává tak, aby jim na živobytí zůstalo.

Zdroj: deník.cz, 18. 9. 2015