Martinská 2, 301 00 Plzeň
Telefon: +420 378 033 351
Email: pomahajiciplzen@plzen.eu

Při jakémkoliv ohrožení dítěte můžete volat Linku Ztracené dítě

Od října loňského roku je v provozu Linka Ztracené dítě, která je dostupná nonstop a zdarma na telefonním čísle 116 000. „Jsme si vědomi, že název linky plně nevystihuje šíři problematiky, kterou se zabýváme,“ říká vedoucí Linky Ztracené dítě Lucie Hermánková.

„Děláme samozřejmě vše pro to, aby se na nás lidé obraceli dřív, než fakticky k únosu nebo k útěku dítěte dojde,“ pokračuje Lucie Hermánková, „ovšem nemám v tomto směru žádné iluze.“ V oblasti linek důvěry se totiž pohybuje od roku 1992, a tak dobře ví, že lidé obvykle volají až v okamžiku, kdy se děje něco vážného. Linka Ztracené dítě je k dispozici všem lidem, kteří mají obavy o děti, a samozřejmě i dětem samotným. Nicméně v ČR již dlouhodobě existuje Linka bezpečí, která je primárně určena právě dětem. „A my máme za to, že i rodič dítěte, jeho širší rodina, další příbuzní, ale i učitelé si v okamžiku ohrožení dítěte zaslouží stejnou pomoc, jakou mají díky Lince bezpečí děti.“

Kdy zavolat na 116 000?

Hovory na Lince Ztracené dítě jsou vymezené tématem – volat lze vždy, když volající vnímá, že je dítě jakkoliv ohrožené. A je jedno, zda se jedná o nebezpečí, se kterým se dítě setkává doma, ve škole, mezi kamarády nebo na internetu, popřípadě když je dítě nebezpečné samo sobě a sebepoškozuje se.

„Témata, se kterými se na nás volající obracejí, jsou skutečně různorodá,“ vysvětluje Lucie Hermánková, „nejčastěji se jedná o tzv. rodičovské únosy. A to nejen v případech, kdy se partneři rozejdou a dítě si vzájemně unášejí v rámci ČR, např. z Plzně do Znojma a zpátky. Dnes 10 procent obyvatel ČR uzavírá manželství s cizincem. V okamžiku rozchodu se obvykle rodič-cizinec chce vrátit do své vlasti a mnohdy si vzít děti s sebou, často proti vůli druhého rodiče.“

Fungují po celé Evropě

Právě mezinárodní rodiny stejně jako dětská migrace a komerční násilí na dětech jsou jedním z důvodů, proč linky 116 000 fungují po celé Evropě. V době, kdy je cestování velmi snadné, je důležité, aby existovala propojená síť organizací, která je schopna zajistit lidem důvěryhodné informace i praktické kontakty na relevantní zahraniční organizace.

„Pokud je volající například Čech žijící trvale v Nizozemsku, kde má partnera a děti, můžeme mu poradit v okamžiku, kdy by chtěl s dětmi vycestovat a současně se nedostat do konfliktu s nizozemským právem. A to díky kontaktům s linkou 116 000 v Nizozemsku,“ přibližuje praxi Lucie Hermánková.

Nejlepší řešení pro dítě

„Naším cílem je najít s volajícím nejlepší možné řešení tak, aby se situace dítěte stabilizovala, resp. aby se snížila míra jeho ohrožení. V případě nutnosti jsme schopni volajícího odkázat na další specializované služby, se kterými jsme i my sami v průběžném kontaktu,“ říká vedoucí Linky Ztracené dítě a dodává: „Jsme poměrně novou službou a rádi bychom pronikli více do povědomí odborné i laické veřejnosti. Ohrožených dětí je víc, než je na první pohled zřejmé, a byli bychom rádi, kdyby se i díky této lince situace zlepšila.“

Linka Ztracené dítě je provozována stejnojmenným sdružením a více informací najdete na webových stránkách www.ztracenedite.cz.

Zdroj: Ztracené dítě o. s.