Martinská 2, 301 00 Plzeň
Telefon: +420 378 033 351
Email: pomahajiciplzen@plzen.eu

Překonat hranice? To není žádné Umění, ukazuje výstava v Plzni!

Dostat se fyzicky za hranice cizí země, není až takový problém, zejména pokud se jedná o země Evropské unie. To si na vlastní kůži vyzkoušelo pět umělců z Diakonie Neuendettelsau a tři z Diakonie Západ, kteří během léta letošního roku absolvovali dva třídenní výtvarné workshopy v Soběkurech a Neuendettelsau. Že se povedlo překonat hranice po všech stránkách, dokládá výstava 50 obrazů, které byly vystaveny v průběhu září v Internationales Haus v Norimberku a od 2 prosince také v Plzni v nově otevřeném prostoru Moving Station.

Vernisáž výstavy si nenechali ujít jak samotní tvůrci obrazů, tak jejich přátelé z Diakonie Západ a Neuendettelsau. Společně téměř zcela zaplnili vstupní halu nádražní budovy. Na úvod vernisáže zazněla slova tří vzácných hostů.

„Hlubokým smyslem projektu Evropské hlavní město kultury je překonávání hranic a jedná se o překonávání hranic nejen fyzických, ale i těch, které máme ve své hlavě. Tento projekt, který dnes v Plzni pokračuje, má tu úžasnou věc v sobě, že podporuje dovednosti lidí, kteří mají různé schopnosti je navenek projevovat. A dovolte mi, abych vyjádřil hluboký respekt k umělcům, kteří na projektu překonávajícím hranice spolupracovali,“ uvedl ve svém slově 1. náměstek primátora města Plzně Martin Baxa.

„Rád bych vám z celého srdce poděkoval, že jsme se mohli potkat v těchto krásných prostorech. Doufám, že budeme spolupracovat na dalších projektech i v roce 2016, protože si myslím a cítím, že tento projekt opravdu naplnil svůj název a cíl,“ zmínil ve své řeči vedoucí bydlení v Diakonii Neuendettelsau pan René Reinelt.

„Bylo pro mě velkým překvapením a byl jsem pozitivně šokován, když jsem na vernisáži v Norimberku zjistil, jak krásná díla se povedlo během dvou setkání vytvořit. Rád bych poděkoval Česko-německému fondu budoucnosti, díky němuž se mohl projekt uskutečnit a jehož poslání v něm myslím bylo bezezbytku naplněno“, uvedl na závěr úvodní části vernisáže ředitel Diakonie Západ Petr Neumann

Jak ale samotný průběh workshopů viděli samotní jeho aktéři, popisuje Bára Hrdonková z Diakonie Západ. „Na začátku velmi často zaznívaly otázky jako: Jak se dorozumíme, když neumíme česky/německy? Jak se budeme na společné práci domlouvat? Podobných otázek znělo spoustu. Ve chvíli, kdy se všichni pustili do práce, se ukázalo, že neznalost jazyka opravdu není překážkou. Pamatuji si například tuto situaci: „Lenko, to jsi udělala moc dobře, tenhle kousek na našem obrazu,“ uznale pokyvuje hlavou René, klient služeb pro osoby s postižením, který hovoří pouze německy. Lenka, která je klientkou dvou služeb Diakonie Západ, s úsměvem kývá. To, že německy umí pouze poděkovat, není při práci na společném výtvarném díle vůbec překážkou. Šlo jim to od ruky, jako by se znali a spolupracovali odjakživa.“

„Tohle je přesně to, o co nám v rámci projektu šlo - navázání spolupráce a osobních kontaktů mezi našimi umělci i pracovníky,“ dodává Elizabeth Schick z Diakonie Neuendettelsau.

Přesvědčit se o tom, zda se v rámci tvoření výtvarných děl povedlo jeho autorům překonat pomyslné hranic, můžete až do 16. prosince v nádražní budově Moving Station v Plzni.

 

Soubory ke stažení: