Letošní ročník byl na rozdíl od těch minulých, kdy hodnotné ceny putovaly přímo školám, zaměřen na odměnu pro konkrétní děti vítězných škol, tedy samotné aktéry nejlepších projektů. Ve spolupráci s Divadlem ALFA bylo za účelem slavnostního ceremoniálu vyhrazeno šest divadelních představení (Žabákova dobrodružství pro děti mateřských škol a Don Šajn a Johanes doktor Faust pro děti základních škol). Při každém z nich byly symbolicky oceněny přítomné školy a dárková taška po návratu z divadla čekala na každé dítě ve škole.
„Zvolili jsme tentokrát jinou formu ocenění, zaměřenou přímo na děti a zpětná vazba nás jen utvrdila v tom, že tak je to správně. Dítě přijetím odměny vnímá mnohem intenzivněji, že je součástí něčeho důležitého. A motivace je základ dlouhodobé udržitelnosti, což platí všeobecně,“ konstatovala Alena Hynková, vedoucí odboru sociálních služeb.
Celoměstskou soutěž vyhlásilo město Plzeň prostřednictvím odboru sociálních služeb a ve spolupráci s odborem školství, mládeže a tělovýchovy. Idea vychází z Komunitního plánu, který je stěžejním a určujícím dokumentem pro sociální oblast. „Tradicí se stalo oceňovat každoročně nejlepší projekty základních a mateřských škol a aktivity vedoucí ke zlepšení mnohdy neradostných mezigeneračních vazeb a nápravě vztahu mezi mladou a stárnoucí generací,“ uvedla Alena Hynková.
„Městu se dostávají do rukou mnohdy originální doklady toho, jak nenásilně vést děti ke slušnosti, ohleduplnosti a úctě. Množství příkladů oboustranně obohacující spolupráce jsou potvrzením, že plzeňské školy leckdy dorovnávají nad rámec svých povinností to, v čem rodinná výchova pochybila nebo dlouhodobě selhává,“ dodal radní pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví Jiří Kuthan.
Podstatou soutěže je ocenit originální nápady, kterými učitelé nastavují výchovu ke stárnutí od útlého věku. Za rok 2010 se tak dostalo ocenění:
21. základní škole, Slovanská alej 13 – „ZLATO“
za intenzivní spolupráci s Centrem pro zdravotně postižené a seniory v Plzni a Domovem poklidného stáří Sv. Alžběty Diecézní Charity Plzeň;
55. mateřské škole, Mandlova 6 – „ZLATO“
za intenzivní podporu mezigeneračních vztahů a zapojování místních seniorů do každodenních aktivit školy;
Základní škole v Plzni – Újezdě, Národní 1 – „STŘÍBRO“
za dlouhodobou spolupráci pěveckého sboru Zvoneček se seniory v Plzni a s Fakultní nemocnicí Bory, odd. sociálních lůžek;
90. mateřské škole, Západní 7 – „STŘÍBRO“
za dlouhodobou spolupráci s Hospicem sv. Lazara v Plzni a Domovem pro seniory v Západní ul. v Plzni;
14. základní škole, Zábělská 25 – „BRONZ“
za dlouhodobou spolupráci s Domovem pro seniory Sv. Jiří v Plzni;
44. mateřské škole, Tomanova 3-5 – „BRONZ“
za spolupráci se zdravotně postiženými seniory (TyfloCentrum, Městská Charita Plzeň);
Základní a mateřské škole v Plzni – Božkově, Vřesinská 17 – „ZVLÁŠTNÍ CENA“ za projekt „Vánoční jarmark/Vánoční dílny“;
11. základní škole, Baarova 31 – „ZVLÁŠTNÍ CENA“ za projekt „Naše velká rodina“;
13. základní škole, Habrmannova 45 – „ZVLÁŠTNÍ CENA“
za dlouhodobou spolupráci s Domovem pokojného stáří Sv. Alžběty Diecézní Charity;
81. mateřské škole, Hodonínská 53 – „ZVLÁŠTNÍ CENA“
za dlouhodobou spolupráci s Domovem pro seniory – Kotíkovská ul. v Plzni;
56. mateřské škole, Budilovo nám. 75 – „ZVLÁŠTNÍ CENA“
za dlouhodobou spolupráci se seniorskou veřejností v Plzni-Liticích.