Martinská 2, 301 00 Plzeň
Telefon: +420 378 033 351
Email: pomahajiciplzen@plzen.eu

Pětina rodičů neví o aktivitách svých dětí na internetu, zjistil průzkum

Pětina rodičů v Česku nemá přehled o aktivitách svých dětí na internetu. Třetina nestanovuje dětem na internetu žádná pravidla při využívání sociálních sítí a bezpečnostní incident na internetu již řešila každá čtvrtá rodina. Vyplývá to z průzkumu UPC vydaného v rámci dnešního Dne bezpečnějšího internetu.

„Mladé lidi, přestože jsou na internetu jako doma, je potřeba vzdělávat v oblasti digitální gramotnosti. Strategii jejího rozvoje na roky 2015–2020 MPSV již připravilo. Jedná se o klíčovou znalost ceněnou na trhu práce a je opravdu důležité, aby děti i dospívající věděli, jaké informace na internetu sdílet a jaké ne. Mohou díky tomu výrazně snížit riziko problémů, do kterých by se mohli dostat,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Třetina dětí má vlastní tablet, třetina chytrý telefon a čtvrtina vlastní počítač nebo notebook. Podle průzkumu společnosti Seznam.cz využívá pro přístup na internet víc dětí chytrý telefon než počítač. Zatímco přes telefon surfuje 78 procent dětí, přes stolní PC nebo notebook 70 až 73 procent. Tři čtvrtiny dětí na druhém stupni mají na vlastním mobilu možnost přístupu na internet, v posledním ročníku základní školy je to už 84 procent dětí.

Zhruba šest z deseti dětí tráví podle UPC na internetu denně méně než hodinu, každé desáté dítě ale prosurfuje denně více než čtyři hodiny. Strávenou dobu omezuje dětem 40 procent rodičů.

„Děti často nevnímají, jaké důsledky může mít zveřejnění jejich jména, adresy, data narození a dalších citlivých údajů. Stejně tak považují za naprosto bezpečné zveřejňovat fotografie ze svého soukromí na internetu a sdílet je s kamarády,“ uvedl manažer české pobočky Microsoftu Václav Koudele.

Děti na sociálních sítích

Alespoň jednu sociální síť využívá 90 procent dětí. Více než třetina rodičů přitom nestanovuje dětem žádná pravidla jejich využívání, ale více než polovina poučila své děti o nesdělování osobních údajů na internetu.

„Právě děti a senioři patří mezi nejohroženější skupiny uživatelů internetu současnosti. Řada z nich si neuvědomuje, jaké informace sdílet a jaké ne. Z toho pak plynou rizika jako kyberšikana, sexting, vydírání či například kyberstalking,“ dodal manažer Národního centra bezpečnějšího internetu Zdeněk Záliš.

V únoru spustila mateřská společnost UPC Liberty Global spolu s Google a organizací Insafe kampaň na sociálních médiích cílenou na učitele. Kampaň přivádí učitele na vzdělávací web s příručkami a učebními plány. Hlavními tématy vzdělávacích materiálů jsou online práva a povinnosti, cenzura, svoboda projevu, etické chování, osobní data a udržování pozitivní digitální stopy.

Zdroj: denik.cz, 9. 2. 2016