První týdny na ministerstvu dnes Robertu Baxovi splývají: od rána v úřadu, procházení desítek smluv, jednání s úředníky, pak pozdě večer domů do Plzně... „A ráno se zase probudit do zlého snu,“ vzpomíná.
Robert Baxa je od února IT poradcem ministryně práce Michaely Marksové z ČSSD. Tedy mužem, který spolurozhoduje, kam ročně poteče 1,2 miliardy Kč, které ministerstvo nyní utrácí za informační technologie.
A zároveň má úřad vyčistit od nevýhodných kontraktů, jakým byla třeba proslulá zakázka exministra Jaromíra Drábka na výplatu sociálních dávek.
Jednačtyřicetiletý Baxa přišel do státní správy z vrcholného IT byznysu, kde působil jako obchodní ředitel české divize nadnárodní společnosti IDS Scheer.
A byl to pro něj tvrdý náraz - nejen proto, že svou oblast prý našel na ministerstvu v rozvalu. Ale také se nově začal pohybovat ve světě, kde létají peníze, na jaké do té doby nebyl zvyklý.
„Předtím jsem se v byznysu pohyboval v jiných řádech. Když uděláte zakázku za 20 nebo 30 milionů, máte práci pro padesát lidí na dva roky dopředu. Když zakázku za 100 milionů, jste king. A tady se teď přitom pohybujeme ve stovkách milionů, a dokonce v miliardách,“ vypráví Baxa.
Ministerstvo práce se pod Drábkem stalo symbolem pro neprůhledné utrácení za IT. Myšlenka zněla dobře: ušetřit tím, že se vybere centrální dodavatel pro zajištění strategické výplaty sociálních dávek, při níž počítači měsíčně projde 6,4 miliardy. A vytvořit systém, kdy se stát nemusí o nic starat, dostane službu na klíč - a ještě ušetří.
Jenže Drábek a jeho nepravomocně odsouzený náměstek Vladimír Šiška kontrakt s pozdějším dodavatelem Fujitsu Siemens napasovali přes různé dodatky na dřívější smlouvu, která se týkala něčeho zcela jiného. A když začala výplata v lednu 2012 kolabovat, vyplavala na povrch další podezření: například že je systém předražený.
Po dvou měsících ve funkci ministryně Marksová-Tominová představila první souhrn toho, co se vlastně na úřadě v IT oblasti dělo.
„Je tady obrovský chaos,“ říkala v dubnu při představování výsledků auditu.
„Všechny pohádky už znám“
Právě Robert Baxa má vyřešit nejen výplatu dávek, ale také třiadvacet dalších velkých IT smluv: nikdo doteď neřešil, že buď už vypršely, nebo zaniknou s koncem roku. A náhrada není. K tomu nějakých sedmdesát menších smluv, například na dodávky počítačů, tonerů nebo zabezpečení, s jejichž dodavateli teď Baxa vyjednává, co vlastně úřad za své peníze dostává.
„Mám pocit, že se to u dodavatelů nesetkává právě s pochopením,“ říká Baxa diplomaticky.
Má výhodu díky své minulosti v byznysu.
„Poznám, když mi někdo vypráví pohádky,“ vysvětluje.
Na tři stránky napsat, že to nejde
Dalším Baxovým plusem je, že rozumí IT a zároveň zákonům. Od prvního dětského programování na legendárním počítači ZX Spectrum se přes strojařinu dostal až ke studiu práv.
„Právníci a IT jsou dva světy, které spolu často vůbec neumí mluvit. A mě lákalo tyhle obory propojit,“ říká Baxa.
Tuhle kombinaci bude potřebovat, protože úřad v srpnu vyhlásí megatendr za 1,8 miliardy na výplatu dávek, tentokrát už jako otevřenou soutěž. A musí to udělat tak, aby bylo všechno podle zákona a neúspěšné firmy neměly důvod zakázku napadnout. Jiný svět, než na který byl zvyklý z firem, objevil Baxa i na ministerstvu.
„Na začátku jsem se setkal s tím, že než aby úředník přišel s vlastním nápadem, radši poslal interní poštou třístránkový dopis, proč to nejde,“ diví se Baxa.
I na úřadu zavedl, na co byl zvyklý z byznysu - každý IT projekt se nejdřív posuzuje, jestli je potřeba a zda jsou na něj peníze. A potom je za něj konkrétní člověk zodpovědný od začátku do konce.
Baxa, otec čtyř dětí, pořád ještě nelituje, že se přesunul do státní správy: „Pro mě je tahle práce nejvyšší level kombinace IT a práva. A navíc nikde jinde se s většími problémy nesetkáte, což mě baví.“
ROBERT BAXA
Poradce ministryně práce a sociálních věcí pro IT. Má vyřešit například problémovou zakázku exministra Jaromíra Drábka na výplatu sociálních dávek.
Pracoval například ve společnosti Četrans na pozici ředitele ICT nebo v České správě letišť jako IT inženýr.
V roce 2006 nastoupil jako podnikový právník a projektový ředitel do mezinárodní společnosti IDS Scheer. Později se stal obchodním ředitelem české pobočky.
Je ženatý, má čtyři děti, je fanouškem golfu a vína.
Zdroj: Hospodářské noviny, 5. 6. 2014