Martinská 2, 301 00 Plzeň
Telefon: +420 378 033 351
Email: pomahajiciplzen@plzen.eu

O asistenčních psech pro handicapované jednají odborníci z MPSV i dalších institucí

Zlepšení situace zdravotně postižených lidí. To je hlavním cílem meziresortní Pracovní skupiny, která se zabývá psy se speciálním výcvikem. Koordinuje ji Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky (MPSV) a kromě odborníků z tohoto resortu jsou v týmu také experti z Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva zemědělství, Ministerstva průmyslu a obchodu. Nechybí ani zástupci organizací reprezentujících občany se zdravotním postižením, uživatelů psů a subjektů, které psy cvičí. Asistenční psi pomáhají
handicapovaným lidem podobným způsobem, jako psi vodící usnadňují život nevidomým.
Podle Českého statistického úřadu v roce 2007 bylo v České republice 550 tisíc zdravotně postižených lidí. Na pořízení vodících psů přispívá stát nevidomým prostřednictvím obecních úřadů obcí s rozšířenou působností formou dávky sociální péče. Jedná se o jednorázový příspěvek na opatření zvláštních pomůcek. V roce 2008 si díky příspěvku státu v celkové výši 7,95 milionů Kč pořídilo vodícího psa 52 lidí. V případě asistenčních psů, které užívají lidé s jiným těžkým zdravotním postižením než zrakovým, se tato dávka nevyplácí. MPSV ale poskytuje dotace na sociální služby organizacím, které čtyřnohé pomocníky cvičí. V roce 2008 tímto způsobem MPSV vyplatilo 902 tisíc Kč.
V roce 2008 zpracoval Výzkumný ústav práce a sociálních věcí (VÚPSV) pro MPSV zprávu „Problematika asistenčních psů v ČR“. Z ní při své práci vychází i meziresortní pracovní skupina. Studie mimo jiné navrhuje, že by se měli zrovnoprávnit vodící a asistenční psi tak, aby jejich držitelé čerpali stejné výhody. To vyžaduje především přesnou definici pojmu asistenční pes a vymezení cílové skupiny uživatelů.
Pracovní skupina začala jednat na podzim 2009. Mimo jiné se shodla na tom, že pro zajištění kvalitního výcviku psů a adekvátní přípravy budoucího uživatele psa, vzájemného sžívání a správného užívání je třeba, aby subjekt cvičící psy byl členem mezinárodní organizace, která sdružuje výcvikové školy. Současně by měl být také registrovaným poskytovatelem sociálních služeb.
Pracovní skupina diskutuje i o právech a povinnostech uživatele čtyřnohého pomocníka. Například se zabývá formou státní pomoci a také tím, jaké vlastnosti a dovednosti musí pes mít. Další schůzka se uskuteční na přelomu února a března, jednat se mimo jiné bude o okruhu lidí, kterým by pes se speciálním výcvikem zlepšil kvalitu života a přispěl k jejich sociálnímu začleňování.