Martinská 2, 301 00 Plzeň
Telefon: +420 378 033 351
Email: pomahajiciplzen@plzen.eu

Nadávky, kopance. Lidé útočí na úředníky

ilustrační fotoTak nežer a něco dělej! Kde mám složenku s penězi?! Jsou to moje peníze! Okamžitě mi ji dej, nebo si jdu stěžovat! Počkám si na tebe? a rozkopu ti tvoji dr*ku! Rakovinu ať máš v hubě! Ptáte se, kde se „hovoří" těmito větami?

Kdo hádá, že třeba ve vězení, nebo v nočním baru nad ránem, mýlí se. Uvedené nadávky padají na úřadech práce. Jen za prvních pět měsíců tohoto roku už úředníci museli čelit třem desítkám fyzických napadení a dalším stovkám vulgarit a vyhrožování.

Generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková nyní upozorňuje, že pro úřady se agresivita lidí stává čím dál větším problémem.

V rámci možností tak u jednotlivých poboček dochází k sestěhování a zvýšení počtu úředníků v místnosti. Stejně tak se častěji zavádějí přepážková skla, pořizují bezpečnostní kamery, SOS tlačítka na stolech a některé úřednice rovněž obdržely na svou obranu i plynové spreje.

„Bouchání do stolu, kopání do židlí, shazování počítačů a prásknutí dveřmi jsou téměř na denním pořádku. Nervozita klientů stoupá i v souvislosti ?s jejich špatnou ekonomickou situací. Bohužel ne všude je možné z finančních důvodů uplatnit všechny nezbytné možnosti ochrany," říká Marie Bílková.

Nejčastějšími terči slovního a fyzického napadání ze strany klientů jsou pracovníci oddělení hmotné nouze, stejně tak ale lidé útočí na úřednice řešící nezaměstnanost a dávky sociální podpory. V drtivé většině musí nadávkám a útokům čelit ženy, mnoho úřednic proto své zaměstnání už opustilo.

Úřady práce pořádají pro své zaměstnance školení, jak mají jednat s agresivními, často podnapilými či zfetovanými klienty. Chystá i informační kampaň pro samotné klienty úřadů. To je ale v zásadě vše, co lze dělat. Většinu vyhrocených situací stejně musí vyřešit až policie.

Spolupráce s policií funguje

„Jsem velmi ráda, že spolupráce s městskou a republikovou policií v tomto ohledu opravdu funguje. Průměrná doba příjezdu policistů po nahlášení incidentu se pohybuje mezi pěti až deseti minutami," uvedla včera Marie Bílková. Jiná věc je postih agresorů.

Policie většinu případů vyřeší slovní dohodou, ty nejagresivnější odvede na služebnu a padnou trestní oznámení. Útoky agresivních lidí se samozřejmě netýkají jen úřadů práce. Potýkají se s nimi i pracovníci samospráv. Na konci března třeba policie obvinila šedesátiletého muže, který opakovaně napadal pracovníky technických služeb v Nýrsku na Klatovsku. V lednu tam surově napadl vedoucího ? a způsobil mu zhmožděniny hrdla a páteře. Vyhrožoval přitom, že pokud mu nebude prodloužena nájemní smlouva, tak ho zabije. Kvůli útokům se nakonec i v Nýrsku rozhodli instalovat kamerový systém, který by měl úředníky napříště chránit.

„Nejhorší je to samozřejmě tam, kde se operuje s nějakými dávkami. Na vlastní kůži jsme to jako samospráva zažili v době, kdy se dávky řešili na radnicích. Řešili jsme to přítomností městské policie, kterou jsme pak posílali i na úřady práce," říká Dan Jiránek (ODS), šéf Svazu měst a obcí ČR a také primátor Kladna.

„Agresivita ve společnosti celkově roste. Novým fenoménem jsou třeba děti ve věku 12 až 15 let, které urážejí a napadají kolemjdoucí či maminky na dětských hřištích, které se tam pak málem bojí chodit. Jsou si vědomy své beztrestnosti a je to čím dál větší problém," uzavírá šéf Svazu měst a obcí."

Zdroj: denik.cz, 9. 6. 2014