V rámci projektu realizovaného Fondem dalšího vzdělávání dochází k revizi systému akreditací vzdělávacích programů v sociálních službách. Nové formuláře a metodiky se už zavádějí do praxe.
Projekt s názvem Podpora kvality v celoživotním a kvalifikačním vzdělávání zaměstnanců v sociálních službách, který je realizován Fondem dalšího vzdělávání, příspěvkovou organizací Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, má za cíl zvýšit kompetence a kvalifikaci zaměstnanců ve sféře sociálních služeb právě prostřednictvím revize celého systému akreditací, který by tak měl garantovat trvalý standard akreditovaných vzdělávacích programů. Nabídka vzdělávacích kurzů tak bude přehledná pro všechny aktéry této oblasti – poskytovatele sociálních služeb, pracovníky v sociální oblasti a vzdělávací instituce samotné.
Nový formulář žádosti o akreditaci
Realizačním týmem projektu byl – ve spolupráci se členy expertní skupiny a odborem sociálních služeb Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) – vytvořen nový formulář pro žádost o akreditaci vzdělávacího programu. Celá agenda akreditací by měla být brzy elektronizována, a tak je už nyní formulář žádosti připraven ve formátu Excel, aby bylo možné získaná data jednoduše použít. Pro snazší orientaci v novém formuláři byl také vytvořen průvodce vyplňováním žádosti o akreditaci a oba tyto dokumenty jsou od začátku listopadu loňského roku využívány vzdělavateli v praxi. V návaznosti na tyto metodické dokumenty byla pro členy akreditační komise vytvořena nová metodika hodnocení žádostí o akreditaci, včetně nezbytných formulářů pro hodnotitele.
Hodnocení žádostí podaných na novém formuláři žádosti o akreditaci dle nově vytvořené metodiky pro hodnotitele proběhlo letos v únoru. Evidovaly se podněty a připomínky ke všem nově vytvořeným či revidovaným dokumentům a na konci dubna byly zveřejněny jejich aktualizované verze reflektující potřeby všech zúčastněných.
Dobrovolné audity v regionech
Dodržování všech pravidel pro udělení akreditace vzdělávacím programům je třeba průběžně monitorovat a kontrolovat. To je zajišťováno inspektory z odboru sociálních služeb MPSV. Pro efektivnější nastavení kontrol probíhají od února letošního roku ve všech regionech také dobrovolné audity. Plánovaných 100 dobrovolných auditů je zaměřeno na kontrolu realizace akreditovaných vzdělávacích programů v praxi přímo u samotných vzdělávacích institucí či ve výuce. Je kontrolován zejména soulad mezi údaji uvedenými v žádosti o akreditaci s reálnou podobou kurzů, dále způsob vedení příslušné dokumentace, její kompletnost a také práce se zpětnou vazbou a s lektorským týmem. Výstupy z těchto auditů budou sloužit pro úpravu a revizi metodiky kontrol pro odbor sociálních služeb MPSV.
Elektronizace celého procesu
Dalším krokem realizace projektu je elektronizace celého procesu udělování akreditací. Ta zjednoduší a zpřehlední práci nejen vzdělávacím institucím, akreditační komisi a hodnotitelům, ale díky vzniku interaktivního katalogu akreditovaných vzdělávacích programů i poskytovatelům sociálních služeb, jejich zaměstnancům a dalším zájemcům o přehlednou orientaci v nabídce vzdělávání v sociální oblasti.
V následujícím období bude v rámci projektu dokončena aktualizace obsahu kvalifikačního kurzu pro pracovníky v sociálních službách, která bude prezentována na seminářích pro vzdělávací instituce a poskytovatele sociálních služeb. Chystají se podpůrné materiály pro zvýšení nároků na obsahovou kvalitu vzdělávacích programů. Výstupy systémového projektu budou mít vliv zejména na zvýšení nároků na požadovanou kvalitu a obsah vzdělávacích programů.
Zdroj: FDV
Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 16.5.2014