Martinská 2, 301 00 Plzeň
Telefon: +420 378 033 351
Email: pomahajiciplzen@plzen.eu

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová: Chci plošné porodné pro všechny rodiny!

Podařilo se jí během uplynulého roku prosadit vyšší minimální mzdu, rozmrazení důchodů, porodné pro víc rodin. A co ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová chystá na letošek? Ministryně Marksová poskytla rozhovor pro blesk.cz.

Rok 2014 byl z hlediska vašeho rezortu plný změn. Co lze čekat letos?
„Podařilo se nám alespoň trochu napravit stav, který tu trval poslední léta, kdy dosti utrpěla podpora rodin. Třeba porodné bude i na druhé dítě a dosáhne na ně více rodin. Ideální stav to ale stále není. Ráda bych, aby se porodné opět dostávalo plošně bez ohledu na výši příjmu rodiny, a to i na třetí dítě.“

Patří mezi vaše priority i urychlené řešení financování sociálních služeb, jak navrhuje odborník na sociální politiku prof. Vojtěch Krebs?
„V tomto roce chci zejména otevřít zákon o sociálních službách a s odborníky prodebatovat, co v něm chybí. Musíme si říci, jaké sociální služby jsou dostatečně v krajích pokryty a jaké ne. Až pak se budeme bavit o jejich financování.“

Jaké ze sociálních služeb chcete posílit?
„Co se týče péče o seniory, o zdravotně postižené nebo o děti, ještě to jde, protože společnost u těchto skupin souhlasí s pomocí. Mezery jsou ale v péči o společensky vyloučené skupiny, jako jsou bezdomovci, narkomani nebo Romové.“

I ČSSD se ale před komunálními volbami vezla na vlně „vyženeme narkomany od škol“ nebo „bezdomovce z ulic“.
„Jednotliví kandidáti používali populistická a jednoduchá hesla. Ptám se, kam je chtějí vyhnat? Zařízení pro takto znevýhodněné skupiny lidí je málo. Nevejdou se tam. To, že k tak nízkým heslům klesli i někteří členové ČSSD, tak to mě dost mrzelo.“

V roce 2015 do sociálních služeb poputuje přes 7 miliard. Co chcete změnit?
„Představuji si po vzoru zdravotnictví něco jako úhradovou vyhlášku sociálních služeb. Aby se nestávalo, že noc klienta v jednom azylovém domě stojí státní kasu třeba 300 korun a v jiném dvakrát tolik.“

V roce 2014 začala fungovat Odborná důchodová komise. Jak jste s její prací spokojená?
„Prvním úkolem, kterým vláda komisi pověřila, bylo vypracování návrhů na ukončení druhého penzijního pilíře. A komise odevzdala naprosto kvalitní materiál.“

A co další návrhy, třeba na rovnou nebo minimální penzi, nebo stejný důchod pro manžele?
„Se svým týmem si nad nimi chceme sednout a zkusit je propočítat a dál je rozpracovat. Existuje tu trend sjednocování věku odchodu do důchodu mezi muži a ženami. My ale přece musíme nějak zohlednit třeba to, že žena vychovává dítě. Už nyní jsou ženy znevýhodněny. Mají nižší příjem a ve stáří pak nižší penzi.“

Jste tedy pro stejný důchod pro oba manžele?
„Šlo by o sdílení vyměřovacího základu pro výpočet penze obou partnerů. Jde o jeden ze způsobů, jak lze s nerovností bojovat. Já osobně bych to nevázala na manželství, ale spíše na společné soužití a výchovu dětí.“

Velmi často se lidé obrací na Blesk, že jsou na tom zdravotně špatně, a přesto od posudkového lékaře neobdrží potřebné potvrzení a od státu pak nutnou finanční podporu. Změní se to?
„To jsem začala řešit hned po nástupu do úřadu. Zabývám se dlouhodobou vizí, jak zacházet se zdravotně postiženými. Založila jsem kvůli tomu pracovní skupinu. Chci se inspirovat Rakouskem, kde je stěžejním cílem hledat pro handicapované pracovní uplatnění.“

A ty kauzy, které trápí naše čtenáře?
„Skutečně se stávalo na můj vkus až příliš často, že lékař nepřiznal nejvyšší příspěvek na péči jen kvůli tomu, že se pacient dokázal orientovat, protože byl duševně v pořádku, i když tělesně naprosto nemohoucí. Už v listopadu jsme proto pro lékaře vydali metodický pokyn s podstatně měkčími podmínkami pro přiznání příspěvku.“

Ale přesto dochází k nespravedlnostem...
„Pokud lékař na tento pokyn nereaguje, vrací kolegové už většinou takový posudek k přepracování automaticky. Pokud vaši čtenáři mají s příspěvkem problém, ať se na ministerstvo obrátí. Já a moji kolegové uděláme vše, abychom jim pomohli.“

Další z priorit, již zdůrazňujete, je boj s chudobou. Ale vy s ministerským platem jí asi ohrožena nejste.
„Teď zrovna ne, ale ministryně nebudu věčně. Ano, vůči tomu, kolik je u nás průměrný výdělek, se to nedá srovnat. Jsou lidé žijící i s příjmem pod 3000 Kč. To se musí změnit.“

Ale zpět k ministerskému platu...
„Pokud člověk srovná zodpovědnost a počet zaměstnanců ministra s odpovídajícím postem v nějaké soukromé firmě, tak je pravda, že plat ministra není dost vysoký. Chudá si samozřejmě nepřijdu, ale plat ministra si umím představit ve srovnání se soukromým sektorem vyšší.“

S náhradami je plat ministra 122 tisíc korun. To je tedy málo?
„Čistého je to kolem 80 tisíc. Za rezort každý z ministrů nese velkou zodpovědnost. Mé ministerstvo má asi 790 zaměstnanců. Plus organizace pod nás spadající. Nedávno mi známý napsal, že ministrování je taková záležitost pro nadšence. Já s tím souhlasím.“

Zdroj: blesk.cz, 2. 1. 2015