Martinská 2, 301 00 Plzeň
Telefon: +420 378 033 351
Email: pomahajiciplzen@plzen.eu

I my jsme občané!

Plzeňský magistrát se prostřednictvím odboru sociálních služeb připojil k projektu „I my jsme občané! Jak zpřístupnit úřady i lidem s bariérami v komunikaci“ a distribuuje do svých úřadů informační publikaci, která popisuje, jak se lidé s potížemi v komunikaci (ne)dokážou orientovat v prostředí úřadu.

„Je důležité, aby všichni občané měli rovný přístup k informacím, i ti, kteří mají potíže s psaním, čtením a porozuměním. Podstatný v komunikaci s nimi je ale také postoj zaměstnanců veřejné správy, to znamená jejich vstřícnost a vnímavost vůči specifickým potřebám jednotlivců. Brožura poukazuje na bariéry mezi klientem a úředníkem, ale zároveň obsahuje doporučení, jak by se systém veřejné správy mohl stát přístupnější i pro lidi s potížemi v komunikaci,“ uvedla Alena Hynková, vedoucí odboru sociálních služeb magistrátu.
Publikace se zaměřuje na tři skupiny, které se potýkají s bariérami v komunikaci. Jde o lidi s mentálním postižením, s duševním onemocněním a lidi s demencí. Všichni jsou dlouhodobě ohroženi sociálním vyloučením. „Někteří z nich ale chtějí normálně žít, bydlet, pracovat. Častěji tedy vzhledem k získání různých potvrzení nebo finančních podpor navštěvují některé úřady. Jejich zkušenosti, respektive bariéry, se kterými se potkávají, popisují autoři, kteří na brožuře pracovali,“ vysvětluje Alena Hynková.
Informační brožura obsahuje také doporučení, co by úřady měly změnit. „Pro osoby s potížemi v komunikaci je důležité, aby cítili, že na ně má pracovník čas, že si při rozhodování mohou vše v klidu rozmyslet, a že nikdo nenaléhá na jejich rychlé rozhodnutí. Kvalita veřejných služeb je úzce spojena se schopností pomáhat všem občanům, bez ohledu na postižení,“ píše se v jednom z nich.
Odbor sociálních služeb reagoval na aktuální požadavky stran cílových skupin ve městě („Senioři“ a „Osoby se zdravotním postižením“) a na základě ověřené praxe Fokus Praha, o.s., České alzheimerovské společnosti a Městské části Praha 8 zajistil odpovídající množství výše uvedených publikací – po dohodě s vlastníkem práv nechal pro potřeby města Plzně vytisknout 3000 ks.
„Na jednotlivých úřadech se s jejich obsahem úředníci již seznamují, zájem o ně měla i městská policie. S distribucí do dalších institucí, se kterými spolupracujeme a také neziskovým organizacím, počítáme v srpnu,“ sdělila Hynková.
Brožury, včetně plakátů, jsou k zdarma k dispozici (a k odebrání) na OSS MMP, Martinská 2, 1. patro – po domluvě kdykoliv během července (telefon: 378033350 – 1).

Projekt I MY JSME OBČANÉ!
PŘISTUP K PRÁVŮM LIDÍ S BARIÉRAMI V KOMUNIKACI NA ÚŘADECH
Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice, o.s.
Fokus Praha o.s.
Česká alzheimerovská společností a za podpory Městské části Praha 8

Soubory ke stažení: