Martinská 2, 301 00 Plzeň
Telefon: +420 378 033 351
Email: pomahajiciplzen@plzen.eu

Festival Umííí! roztančil Besedu

Novým projektem zahájil v sobotu 16. března sérii každoročních akcí pro veřejnost magistrátní Odbor sociálních služeb. Pod názvem Umííí! se v Měšťanské besedě v uceleném programu poprvé představily spolky sdružující osoby se zdravotním postižením, ale i handicapovaní sólisté.

Celodenní maratón dovedností, šikovnosti a zábavy se konal pod záštitou náměstkyně primátora pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí Elišky Bartákové: „Jsem velmi ráda, že jsem měla tu čest být u zrodu nové tradice, kterou zcela jistě festival Umííí! bude. Bez zbytečného sentimentu musím konstatovat, že tak báječnou atmosféru a přímo nakažlivé nadšení už jsem dlouho nezažila. Můj nekonečný obdiv mají všichni účinkující a vystavovatelé, upřímné poděkování patří zároveň všem organizacím a spolkům, které se na území města zdravotně postiženým lidem intenzivně věnují. Velmi si jejich práce a přístupu cením,“ hodnotí první ročník akce Eliška Bartáková, která se aktivně účastnila celého programu.

Název festivalu je s nadsázkou reminiscencí na plzeňskou Portu. Vyjadřuje spontánnost, jaká je blízká právě lidem s postižením a kterou jsou zároveň tak jedineční. Jejich radost a elán jsou nakažlivé, což se v plné síle ukázalo právě v sobotu v Besedě. Podnětem pro vznik této akce byl náš velmi úspěšný projekt Senioři baví seniory, který má za sebou už deset ročníků a pravidelně přiláká přes stovku zájemců o účinkování. Nápad, nabídnout prostor i zdravotně postiženým, byl trefou do černého – zájem předčil naše očekávání, takže už dnes víme, že druhý ročník se stěhuje z malého do velkého sálu Besedy,“ dodává s úsměvem Alena Hynková, vedoucí pořádajícího odboru.

Projektová manažerka zmíněného odboru Jarmila Srbková doplňuje fakta: „Byli jsme překvapeni, kolik spolků i jednotlivců reagovalo na naši únorovou výzvu – ve finále měl první ročník Umííí! na 120 účinkujících, kteří předvedli neuvěřitelné věci: od zpěvu, recitace, hry na hudební nástroje, přes parodii, pantomimu a složité choreografie, nebáli se ani Prodané nevěsty. Respekt zasluhují i všichni vystavovatelé, kteří svůj čas a energii věnují rukodělným činnostem – nad jejich výrobky a šikovností přecházel zrak nejen nám, ale i návštěvníkům, kterých dorazilo v průběhu programu na dvě stovky,“ doplňuje uznale Jarmila Srbková.

Více fotografií najdete v naší fotogalerii.