Martinská 2, 301 00 Plzeň
Telefon: +420 378 033 351
Email: pomahajiciplzen@plzen.eu

Duben je měsíc autismu, aneb jak je to s autismem v Motýlu

„Donace individua rodu Equus neopravňuje akceptora k vizuální percepci dentální soustavy tohoto jedince. Občan záměrně poskytující klamné informace současně neoprávněně, což je axioma, převádí do svého vlastnictví majetek spoluobčanů, popřípadě společnosti.“ Mnoho podobných vět a nejen to si vyslechli diváci interaktivní osvětové akce „Autismus na stojáka“, kterou pořádal MOTÝL, z.ú. v rámci Mezinárodního dne porozumění autismu, který připadá na 2. dubna. Unikátní propojení zábavy a informací o tom, co je autismus, zažili diváci v DEPO2015. Komici z pořadu „Na stojáka“ Daniel Čech a Karel Hynek se postarali o zábavu a poradkyně rané péče MOTÝL, z.ú. o to, aby laické publikum, které se z velké části o autismus nikdy nezajímalo, odcházelo s tím, že přece jen ví, co je to ten autismus. Po skončení akce jsme společně s diváky vypustili 100 modrých balonků. Modrá je barva autismu, proto byla protknuta celou akcí. 100 bylo balónků proto, že celosvětově se rodí 1 dítě ze 100 s poruchou autistického spektra.

Ptáte se, co ale znamenají úvodní věty? To je ukázka toho, jak byly informace předávány. Takto složitě může znít naše řeč lidem s poruchou autistického spektra. A co, že to vlastně tedy znamená? Jedná se o známá česká pořekadla „Darovanému koni na zuby nekoukej. Kdo lže, ten krade.“ Diváci si také vyzkoušeli na vlastní kůži, co vše ovlivňuje naši pozornost a jak odlišnou má každý z nás hranici toho, co je společensky přípustné říkat nahlas a co už je za touto hranicí. Ohlasy diváků i účinkujících komiků byly skvělé. „V životě bych nepřišel na přednášku o autismu, kdyby ale byly dělané takhle, jsem nejinformovanější člověk o autismu na světě.“, řekl Karel Hynek po skončení akce. Letošní „Autismus na stojáka“ navázal na předešlé ročníky. V roce 2013 proběhl hudebně-informační večer „Poznáš, kdo je autista?“, ten se zaměřil na prožitky rodičů dětí s poruchou autistického spektra, v dalším roce byla naše iniciativa mířena na děti běžných škol, kam jsou děti s autismem integrovány a v loňském roce si veřejnost mohla vyzkoušet jaké je to být „V kůži autisty“ v Novém divadle, které připravilo pro nejmenší účastníky divadelní představení na Malé scéně.

MOTÝL, z.ú. se za 11 let své existence vytříbil v poskytování 2 sociálních služeb. Jednou z nich je raná péče. Klienty rané péče jsou rodiny s dětmi s postižením. Fenoménem posledních let je, že nejčastější typ postižení dětí, které se svými rodiči do rané péče v MOTÝLu přichází, jsou děti s poruchou autistického spektra (PAS). A to v celé široké škále těchto poruch. Aktuálně je to 31 dětí z celkových 51. A za minulé roky byla čísla dosti podobná. Taková situace samozřejmě vedla zaměstnance MOTÝLa k rozšiřování znalostí o poruchách autistického spektra a k zavedení .

Služba raná péče je sama o sobě rodinám s dětmi s PAS velmi nápomocná. Od počátku spolupráce s MOTÝLem rodiny získávají potřebné informace, jsou provázeny celým procesem hledání diagnózy, metod, jak dítě podporovat, v poradcích rané péče mají i psychickou podporu. Častou formou spolupráce je také doprovázení na různá jednání, nejčastěji do školek a škol. Klienti a jejich poradkyně se společně potkávají cca 1 za měsíc, ale vše je nastaveno individuálně potřebě rodiny, někdy to proto může být kratší, jindy delší interval. Mnoho klientů rané péče je zároveň klienty i jiné plzeňské organizace, velmi dobrou zkušenost máme s Akademií nadání, či klubem Rubikon a jeho programem Play Wisely, chybět nesmí ani spolupráce s plzeňskými lékaři a školskými zařízeními. Dobře se daří i integraci dětí s PAS do zájmových aktivit a příměstských táborů organizovaných Rodinným centrem Vlnka, z.ú.
Vzhledem ke vzrůstající klientele s dětmi s PAS probíhají v pravidelných bězích kurzy Nácviky sociálních dovedností. Pro MOTÝLa je obrovsky důležitou zpětnou vazbou to, že se rodiče se svými dětmi vrací a chtějí pokračovat v dalších kurzech. „Péťa si vždy o kakao říkal tím, že si vzal svůj modrý hrnek a bouchal s ním o lednici. A včera? Včera vzal hrnek, přišel za mnou do obýváku a řekl PROSÍM.“, vyprávěla s nadšením maminka 5letého chlapce, po 4. lekci kurz nácviků sociálních dovedností.



Potřeba rodičů povídat si o svých potížích je velká, proto mohou v MOTÝLu využít i Rodičovskou skupinu. Ta minulá, která proběhla 8. dubna 2016, byla věnována tématu sourozeneckých vztahů, kdy jeden ze sourozenců má autismus. Téma nám přišla přiblížit psycholožka Mgr. Kateřina Hourová. A protože rodiče zároveň mají potřebu získávat informace, každoročně nabízíme širokou škálu seminářů zaměřených na různé problematiky.
Autismus je prostě součástí MOTÝLa.