Martinská 2, 301 00 Plzeň
Telefon: +420 378 033 351
Email: pomahajiciplzen@plzen.eu

Azyláky v Plzni praskají ve švech

Plzeň se dlouhodobě potýká s nedostatečnou ubytovací kapacitou pro osoby, které se ocitly v nepříznivé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení. Přestože na území města fungují čtyři azylové domy (dva azylové domy pro matky s dětmi, po jednom azylovém domě pro muže a pro ženy), poptávka stále převyšuje kapacitu uvedených zařízení.

„Podle statistik, které máme k dispozici, je situace meziročně neměnná: převyšující poptávku trvale hlásí všechna azylová zařízení,“ sdělil Jiří Kuthan, radní pro sociální věci a zdravotnictví. „V Domově sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni je kapacita 29 ubytovacích jednotek. Ty jsou permanentně obsazené a průměrně dvacet žadatelek tak zůstává se svým požadavkem nevyslyšeno. Azylový dům MáTa, kde je kapacita 40 lůžek, má situaci obdobnou. Eviduje nad limit dalších 36 žádostí o umístění,“ upřesnil radní.

Podle odboru sociálních služeb plzeňského magistrátu je v Plzni největší problém s umístěním osob, které již prošly sítí sociálních služeb, nepotřebují tedy natolik intenzivní sociální péči a jsou připraveny odejít z náhradního či azylového ubytování do standardního bytu. „Překážkou pro jejich „druhou šanci“ je nedostupnost běžného bydlení, zejména povinnost složit kauci, která se pohybuje ve výši až tří nájmů,“ uvedla vedoucí odboru sociálních služeb Alena Hynková a dodala, že právě z tohoto důvodu začalo město vyvíjet snahy směrem k vytvoření tzv. následného bydlení, které ve městě citelně chybělo. 

Koncem minulého roku se úřadu podařilo vyčlenit bývalou ubytovnu v Černické ulici právě pro účely následného bydlení. Objekt dostalo do výpůjčky občanské sdružení Naděje. Od května 2011 tu bude k dispozici dvanáct ubytovacích jednotek. „Jde o mezistupeň, už ne azylový dům a ještě ne běžné bydlení. Navíc bez omezujícího a stresujícího dělení  zařízení nabídne ubytování kompletním rodinám, nikoli jen matkám s dětmi.  I přesto si uvědomujeme, že kapacita s ohledem na velikost města a jeho potřeby není dostatečná. S tímto faktem samozřejmě dál pracujeme,“ řekla Alena Hynková.

Vlivem ekonomické krize dochází k postupnému propadu střední třídy. Významným způsobem rozšíří cílovou skupinu osob ohrožených sociálním vyloučením. Shodně s ostatními městy i v Plzni narůstá počet lidí v důchodovém věku, kteří nejsou schopni platit náklady spojené s bydlením. Dalším palčivým problémem je velká zadluženost občanů a jejich neschopnost splácet úvěry. „Na organizace poskytující poradenství se stále více obracejí lidé s požadavkem, jak řešit dluhovou spirálu, do které se dostali a se kterou sami nedokáží bojovat,“ nastínil další problémy radní Kuthan.

„Společně s neziskovými organizacemi pracujeme na zlepšení terénních služeb spojených s odpovídajícím poradenstvím. Ale vedle toho Plzni stále akutně chybí byty pro maminky s více dětmi. Stejně jako malé byty pro osoby v důchodovém věku, které už nejsou schopny platit vysoké náklady spojené s velkým bytem. Město postrádá i tzv. startovací byty pro mladé lidi bez dětí. A to jsou výzvy, kterým se hodláme nadále věnovat,“ dodala Alena Hynková.