V Plzni je několik stovek lidí, kteří žijí na ulici. Přichází pro ně nejnáročnější období – zima, kdy je nocování venku při nízkých teplotách může ohrožovat na životě. Proto krajská metropole vyhlásila sbírku Pomoc, která zahřeje. Probíhá od začátku prosince, minimálně do konce února. Sbírku organizuje magistrátní odbor dostupného bydlení a sociálního začleňování. Plzeň i letos, tak jako v předchozích letech, připravuje sérii opatření pro lidi bez domova. V případě mrazivých nocí bude postaven tzv. teplý stan v areálu DEPO2015, jenž může fungovat až 14 dní a nabídne přístřeší s maximální kapacitou 70 osob.
„V Plzni žije zhruba 400 osob bez domova. Část z nich může v období mrazů trávit noc v noclehárně svatého Františka, který provozuje městská charita. Ta poskytuje i službu nízkoprahového denního centra s kapacitou 40 osob. I přesto, že lidé bez domova mohou přečkat noc na teplé židli v rámci navýšené kapacity Domova sv. Františka, je stále nedostatečná. Proto město připravuje každý rok několik zimních opatření. Letošní novinkou je městská sbírka Pomoc, která zahřeje, jejímž cílem je od veřejnosti získat jakékoliv vybavení, které pomůže lidem bez domova přečkat období nízkých teplot venku,“ vysvětlila radní pro oblast bytovou včetně sociálního začleňování Světlana Budková.
Občané mohou darovat to, co již sami nepotřebují a jedná se o stále funkční věci, nebo něco potřebného koupit. „Potřebujeme pro lidi bez domova především bundy a kabáty, čepice, rukavice, teplé boty a ponožky, termoprádlo, zateplené kalhoty, spacáky, stany, alumatky a karimatky, ale i třeba šály či staré deky,“ uvedl Jakub Václavů, vedoucí oddělení sociálního začleňování odboru dostupného bydlení a sociálního začleňování.
Pomoc přijímají dvě sběrná místa. V centru Plzně se jedná o Univerzitní kavárnu Družba, Sedláčkova 19, druhým místem je sídlo Diecézní charity Plzeň, Cukrovarská 16.
Sbírka Pomoc, která zahřeje bude podpořena také na sociálních sítí. Vzniklo speciální video. „Ptáme se občanů Plzně, co dělají, když je jim zima. Nejčastěji odpoví, že se doma přikryjí peřinou, uvaří si čaj, vezmou si teplé ponožky. Poté se ptáme lidí bez domova, co dělají oni, když je jim zima – zapálí si oheň, hledají v popelnicích teplé oblečení. Nejdůležitější na přečkání zimy v ulicích pro ně je spacák,“ doplnil Jakub Václavů. Kromě videa budou na sociálních sítí (facebooku a instagramu města Plzně – Plzeň.eu a Odboru dostupného bydlení a sociálního začleňování) vizuály s lidmi, kteří žijí na ulici a účinkovali ve videu, včetně informací o sbírce.
Město Plzeň každoročně připravuje sérii zimních opatření tak, aby co nejvíce lidí bez domova mělo možnost být v zimě v teple:
Plzeň poskytne dotaci 300 tisíc korun Městské charitě Plzeň na zaplacení lůžek na ubytovnách v případě, že je noclehárna sv. Františka plná, charita poté ubytuje osobu bez domova v jedné z komerčních ubytoven. Takto bude podpořeno 20 až 30 osob.
S lidmi bez domova naváže spolupráci další nezisková organizace Tady a Teď o. p. s., která je bude motivovat k tomu, aby si požádali o dávky na zaplacení ubytovny. Město tak, v ideálním případě, zaplatí dva měsíce ubytování, následně pak platby může hradit Úřad práce pomocí dávky pro lidi v hmotné nouzi. Tato spolupráce mezi magistrátem, charitou a Tady a Teď bude letos probíhat poprvé.
Poskytne dotaci 74 tisíc korun Diecézní charitě Plzeň, která provozuje humanitární sklad, na nákup vybavení, především stanů, spacáků a zateplených přístřešků, tzv. iglou.
Město poskytne dotaci organizaci Středisko křesťanské pomoci ve výši 890 tisíc korun na vytvoření zázemí, tzv. teplého stanu, ve kterém by v případě mrazivých nocí mohli lidé bez domova přespat. Kapacita stanu má být 50 až 70 osob. Stan bude umístěn v dolní části areálu DEPO2015. Tato dotace bude stačit na provoz v délce 14 dní.
V loňském roce se konala sbírka zimní obuvi plzeňských zastupitelů. Vynesla celkem 82 párů zimních pánských a dámských bot a přes sto párů ponožek. Zastupitelé tak darovali lidem bez domova možnost ochránit své nohy před omrzlinami v zimním období. Věnované boty a ponožky převzali zaměstnanci Diecézní charity Plzeň, kteří provozují humanitární sklad v Cukrovarské ulici 16. Mezi své klienty je pak jako vánoční dárek rozdělili zaměstnanci Domova sv. Františka ve Wenzigově ulici. V listopadu loňského roku město s Diecézní charitou Plzeň také uspořádalo sbírku pánského teplého oblečení.
Text: Adriana Jarošová