Pod společnou záštitou náměstkyně Elišky Bartákové a náměstka Davida Šloufa a na pozvání magistrátního Odboru sociálních služeb a Odboru dostupného bydlení a sociálního začleňování se ve dnech 14. až 16. září uskutečnilo pracovní setkání zástupců sociálních odborů tří největších statutárních měst: Plzně, Ostravy a Brna. Podstatou třídenního jednání bylo představení nových a úspěšných projektů realizovaných na území města Plzně a sdílení dobré praxe v rámci partnerské tripartity.
Na začátku efektivního partnerství mezi třemi největšími českými městy stál evropský projekt EUROCITIES – Cities for Active Inclusion, jehož součástí byla uvedená města od roku 2009. S koncem projektu, v době, kdy spolupráce těchto měst už byla na takové úrovni, kterou ani zmíněný projekt nepředpokládal, vznikl stabilní a funkční tým složený z vedoucích odborů a jejich týmů, erudovaných v oblasti sociálních služeb a sociálního bydlení.
„Neocenitelnou devizou této platformy je kolegiální postupování know-how a sdílení dobré praxe, které šetří prostředky na všech stranách a zároveň umožňuje partnerům implementaci úspěšných řešení, s minimálním rizikem ztrát a třecích ploch. Což by nebylo možné bez otevřenosti a erudice všech zainteresovaných, s nimiž lze řešit i ožehavé otázky formou společné diskuze u kulatého stolu. V rámci plzeňského setkání tak byla partnerům představena a velmi pozitivně kvitována např. dobrá praxe odboru sociálních služeb v rovině provozování magistrátní dětské skupiny či projekt, který pomáhá s vybavením dětí ze sociálně slabého prostředí pro nástup do školy, program podpory zdravotně postižených nebo třeba projekt zaměstnávání osob s handicapem pod hlavičkou společnosti Možnosti tu jsou,“ představuje některá z témat rezortní náměstkyně primátora Eliška Bartáková, která se společně s ředitelkou Úřadu služeb obyvatelstvu MMP Helenou Knížovou účastnila prvních dnů jednání.
Druhá polovina setkání byla věnována zejména dostupnému bydlení a sociálnímu začleňování. „Plzeň je pro partnery inspirací, stejně jako Brno a Ostrava jsou inspirací pro Plzeň. Ať již, směrem z moravských metropolí, zmíníme projekty Rapid Re-housing, Housing First, prevence ztráty bydlení nebo projekt Patronus. Neznamená to ale, že funkční model implementují města do detailu, bez ohledu na specifičnost místních podmínek. Naopak. Právě díky této partnerské tripartitě dochází k věcným diskuzím, v rámci nichž se představují jak výhody, tak zároveň i možná úskalí i rizika. Díky tomuto fenoménu se daří realizace projektů, jejichž příprava a odzkoušení v praxi by si vyžádala buď zdlouhavou přípravu nebo neúměrné vynaložení finančních prostředků do duplicitních studií a analýz. S velkým zájmem kolegů se tak setkala třeba naše studie a koncepce pro práci s bezdomovci, realizace veřejné sbírky Pomáhající Plzeň nebo kontaktního místa pro bydlení, včetně představení Samanthy - voice boota, robotické hlasové operátorky, a pochopitelně bytové politiky spojené s masivní plzeňskou výstavbou bytů v lokalitě Zátiší,“ uvádí náměstek primátora David Šlouf, v jehož gesci je i magistrátní odbor dostupného bydlení a sociálního začleňování.
Součástí nabitého třídenního programu byla návštěva integračního centra MIST/MOST v Dominikánské ulici; Komendy – zázemí neziskových organizací Ponton, TADY A TEĎ, Blízký soused a Ty a Já; podniků Kačaba a Second Help, fungujících pod křídly organizace Možnosti tu jsou, která zaměstnává zdravotně postižené, a nechyběla exkurze na Zátiší a Novou Hospodu a seznámení hostů s plzeňskou bytovou politikou v praxi. Čtvrteční podvečer pak zpestřila komentovaná prohlídka zrekonstruované Velké synagogy.
Platforma je v trvalém kontaktu, každoročně se k výměně dobré praxe potkává v jednom ze zmíněných měst. Tuto tradici přerušila jen vynucená covidová pauza, a to zrovna v roce, kdy měla být hostitelem Plzeň. Pro příští rok přebírá štafetu statutární město Ostrava.