Martinská 2, 306 32 Plzeň
Telefon: +420 378 033 351
Email: pomahajiciplzen@plzen.eu

Nový psí lékař v Plzni

Pomocné tlapky, o.p.s. ze Starého Plzence, zabývající se výcvikem asistenčních, vodících a canisterapeutických psů, předají ve středu 17.12.2014 již třetího canisterapeutického psa.
Fenka Hessy jde „léčit“ klienty do jediného týdenního stacionáře v Plzeňském kraji, do Domovinky – sociální služby, o.p.s.


Když Pomocné Tlapky vloni v prosinci předávaly canisterapeutku Fanny do nemocnice Na Bulovce v Praze, už tušily, že zhruba za rok budou předávat další čtyřnohou pomocnici. Tentokrát do sociálních služeb.
V té době paní ředitelka Hajšmanová měla podanou žádost o psa - canisterapeuta do Domovinky a absolvovala potřebné „ papírové“ náležitosti. Správný výběr mladého psa a jeho následná příprava trvá totiž skoro rok. Výběr toho pravého ideálního psa je na „trenérech“, pejsek musí být s povahou beránka, trpělivý, šikovný a se správnou psí empatií.
A co bude pracovní náplní Hessy ?
Bude se svou novou paničkou každý den docházet do stacionáře pro seniory. Jejím úkolem bude rozveselit tváře seniorů a v rámci canisterapie při polohování a masírování prohřát jejich bolavé klouby. Bude se seniory hrát motivační hry, aby si procvičovali jemnou i hrubou motoriku. Bude je při rehabilitaci doprovázet u chodítka, aby procvičování bolavé chůze bylo zábavnější. Není totiž nad cvičení se psem. Ani výlety a procházky seniorů mimo stacionář nebudou už probíhat bez čtyřnohé kamarádky.


„Dovolím si doplnit důležitou poznámku. Jsme národ milující psy a vím, že nás začnou lidé oslovovat s tím, že pejsek je chudák, že musí …...
Ráda bych zdůraznila, že Hessy bude dělat jen úkony, které jsou pro ni přirozené a radostné. Bude mít možnost být s lidmi 24 hodin, bude v teple, často v posteli. Bude všude vítaná s otevřenou náručí a bude rozdávat radost.
Kromě práce, která je velice přínosná pro seniory, bude žít psím životem tak, aby mohla dostatečně dobít své „baterky“. Pes canisterapeut může pracovat jen určitý počet „ canishodin“. Aby byla zajištěna veškerá dobrá péče a jeho pohoda, pes musí mít jediného pána, který je za něho zodpovědný a dohlíží na kondici, zdravotní stav, krmivo atd.
Touto osobou je ředitelka Domovinky paní Hajšmanová. Ta bude zodpovědná za to, že pokud Hessy nebude dobře, bude nemocná, dostane „ psí marodenku“ a samozřejmostí je relaxace i dovolená.“ řekla Hana Pirnerová, ředitelka společnosti Pomocné tlapky o.p.s.

Bohumila Hajšmanová , ředitelka Domovinky nám řekla:
„Naši senioři již při prvních návštěvách přivítali Hessynku s otevřenou náručí a to do slova a do písmene. Už 3 roky mají mezi sebou maličkou slečnu Amy plemene Coton de Tuléar, která zvládá jen malou část toho, co umí Hessy. U Hessy je znát profesionální vedení a výcvik . Hessy dokáže dokonce sama vyhledat seniora, který její pomoc potřebuje, ať už je to podání spadlého předmětu (hůlka, lžíce, mobil,...) nebo pomoc se svlékáním, či masírování bolavých kloubů. Ráda ulehne vedle klienta na lůžko, kde ho ochotně zahřívá. Už během doby, co u nás Hessy trénovala, jsem zaznamenala zlepšení stavu u několika našich klientů. Moc proto Pomocným tlapkám děkuji, že existují a že nám takovou pomocnici s důvěrou předávají.“
S ohledem na to, že stát přípravu asistenčních a canisterapeutických psů nehradí, tento projekt jsme mohli uskutečnit díky sponzorům.
Příprava fenky Hessy byla hrazena Nadací Kooperativa, z výtěžku II. benefičního koncertu skupiny Čechomor a z veřejné sbírky.

Oficiální předání a možnost osobní návštěvy pro novináře a média:
Středa 17.12.2014
Od: 10,00 hodin

Prosím informujte o své návštěvě

Kontaktní osoba Olga Tomášů 724279589
Bohumila Hajšmanová 603195840
Adresa: Domovinka – sociální služby, o.p.s., Úslavská 75, Plzeň

S pozdravem Hana Pirnerová
www.pomocnetlapky.cz