Martinská 2, 301 00 Plzeň
Telefon: +420 378 033 351
Email: pomahajiciplzen@plzen.eu

Změny v dávkách a úhradách v roce 2023

Pomoc osobám se zdravotním postižením


Úhrady poskytovatelům sociálních služeb
Maximální úhrady se podle novely vyhlášky zvyšují většinou o desetikoruny. Podle novely úhradové vyhlášky se zvyšuje např. cena 1 hodiny péče od pečovatelské služby či asistenční služby, pokud je poskytována méně než 80 hodin v měsíci, na cenu 155 Kč a nezvyšuje se v případě, že je osoba odkázaná na péči či osobní asistenci přesahující 80 hodin, tam cena zůstane i nadále 135 Kč. Dále se zvyšuje např. úhrada oběda, z 95 Kč na 105 Kč. Za dovoz nebo donášku jídla se od ledna 2023 zaplatí 50 Kč, za donášku velkého nákupu 160 Kč, za praní a žehlení za 1 kg prádla 90 Kč a řada dalších změn.
Účinnost: 1. ledna 2023


Příspěvek na péči
Výše příspěvku v pobytových zařízeních byla přiznána ve stejné výši jako pro péči v domácím prostředí (dospělý: 880 Kč; 4 400 Kč; 12 800 Kč; 19 200 Kč)
Účinnost: od 1. ledna 2023


Příspěvek na mobilitu
Došlo k nárůstu ze současných 550 Kč na 900 Kč a pro osoby s podpůrnými přístroji na dýchání dokonce na 2 900 Kč
Účinnost: od 1. prosince 2022


Příspěvek na zvláštní pomůcku
Došlo ke zvýšení výše příspěvku na zdvihací plošinu z dosavadních 400 000 Kč na 500 000 Kč
Účinnost: od 1. prosince 2022


Slevy od mobilních operátorů pro ZP a osoby s nízkými přijmy
Společnosti: T-Mobile, Vodafone, O2 a PODA
budou povinni poskytovat mobilní a pevný internet, hlasové tarify, pevné linky a balíčky, které obsahují některou z těchto služeb, se slevou až 200 Kč měsíčně. 
T-Mobile navíc bude toto cenové zvýhodnění poskytovat i na minimálně jeden tarif pro předplacené karty. 
Podmínkou je splnění těchto bodů: 
Zdravotně postiženou osobou se rozumí:
a) držitel průkazu ZTP z důvodu úplné nebo praktické hluchoty
b) držitel průkazu ZTP/P
c) osoba závislá na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost) nebo, jde-li o nezletilou osobu, spotřebitel, který o ni osobně pečuje, nebo
d) spotřebitel, který vychovává nebo který osobně pečuje o nezletilou osobu, která mu byla svěřena do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu a která je držitelem průkazu podle písmene a) nebo b).
Osobou s nízkými příjmy se rozumí osoba:
a)    jejíž započitatelný příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima, jde-li o jednotlivce, nebo
b)    která žije v téže domácnosti s dalšími osobami a součet jejího započitatelného příjmu a započitatelných příjmů těchto osob za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima osob žijících v této domácnosti.

Pokud splňujete uvedené podmínky, můžete kontaktovat jednoho z uvedených poskytovatelů a doložit některý z příslušných dokladů:
a)    ZTP nebo ZTP/P
b)    oznámení nebo rozhodnutí o přiznání příspěvku na péči
c)    rozhodnutí příslušného orgánu o svěření dítěte do péče nahrazující péči rodičů
d)    čestné prohlášení osoby s nízkými příjmy (vzor zveřejněn na webu ČTÚ)
Účinnost: od 1. ledna 2023

Životní a existenční minimum se pro rok 2023 opět zvyšuje

Změny v zákoně o životním a existenčním minimu
Od existenčního a životního minima se odvíjí celá řada dávek hmotné nouze a státní sociální podpory, ať už přímo nebo zprostředkovaně. Jde například o příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádnou okamžitou pomoc či nárok na přídavek na dítě.
Změna výše:
Životní minimum jednotlivce: 4 860 Kč měsíčně 
Existenční minimum jednotlivce: 3 130 Kč měsíčně
Účinnost: od 1. prosince 2022

Dávky hmotné nouze
Úprava zápočtu příjmů studentů pro účely dávek pomoci v hmotné nouzi
Do započitatelných příjmů se nově nebudou zahrnovat příjmy za práci žáků a studentů z praktického vyučování a praktické přípravy, příjmy ze závislé činnosti, jedná-li se o příjmy nezaopatřeného dítěte, které se soustavně připravuje na budoucí povolání na střední škole a příjmy ze samostatné výdělečné činnosti nezaopatřených dětí v průběhu prázdninových měsíců (např. když dítě získá příjem z brigády nebo praktické výuky).
Účinnost: 1. ledna 2023

Státní sociální podpora

Otcovská poporodní péče
Délka prodloužena z 1 týdne na 14 kalendářních dnů. Nově se období nástupu na otcovskou poporodní péči, v případě hospitalizace dítěte ze zdravotních důvodů na straně dítěte nebo jeho matky toto období, prodlužuje o dny pobytu v nemocnici, které spadají do šestinedělí. Pokud by doba šestinedělí uplynula v průběhu hospitalizace dítěte, lze nastoupit na otcovskou po skončení hospitalizace, a to v období, které trvá tolik dnů, kolik trvala hospitalizace v období šestinedělí (nejdéle však do jednoho roku věku dítěte). Za „hospitalizaci dítěte ze zdravotních důvodů na straně dítěte nebo matky dítěte“, o kterou se období pro nástup na otcovskou prodlužuje, se však nepovažuje pobyt matky s dítětem v porodnici po porodu, při kterém je poskytována standardní péče (tj. obvykle 3-5 dnů). Nárok na otcovskou poporodní péči se nově týká i otců, jejichž dítě se narodí mrtvé nebo zemře v období 6 týdnů ode dne narození. Matka má v případě úmrtí dítěte nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
Účinnost: od 1. ledna 2023

Pohřebné
Nárok nově vzniká i pro případ vypravení pohřbu mrtvě narozeného dítěte či vypravení pohřbu plodu po potratu nebo po umělém přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů.
Účinnost: od 1. prosince 2022

 

 

Přídavek na dítě - zvýšení
Přídavky na dítě se navyšují o 200 Kč ve všech věkových kategoriích a v obou výměrách. Cílem je posílení finanční podpory rodin s dětmi s příjmem do 3,4násobku životního minima. Vzhledem k nárůstu existenčního a životního minima se rozšíří i okruh možných příjemců přídavku na dítě. Pokud má některá ze společně posuzovaných osob příjem ze zaměstnání (který dosahuje alespoň výše částky životního minima jednotlivce), podnikání, nemocenskou, důchod nebo podporu v nezaměstnanosti, příspěvek na péči o dítě nebo rodičovský příspěvek, je přídavek o 500 Kč vyšší. O přídavek na dítě lze požádat pomocí online formuláře na webu MPSV.
Účinnost: od 1. prosince 2022

Příspěvek na bydlení - změny
Příspěvek prošel několika změnami:
• Zvyšují se tzv. normativní náklady na bydlení, z nichž se nároky na dávku i její výše odvozují.
• U nájmů a podnájmů se mění rozdělení normativů podle velikosti obce. Nově platí pouze tři typy: první je Praha a Brno, druhý představuje města nad 70 tisíc obyvatel a třetí ostatní obce.
• Dochází také ke sjednocení výpočtu příspěvku tzn. ve všem místech ČR bez rozdílu vzniká nárok na příspěvek, pokud náklady na bydlení přesáhnou 30 % příjmů domácnosti. Mění se i rozdělení do skupin podle počtu členů domácností. Do jedné kategorie budou sloučeny jedno a dvoučlenné domácnosti. Díky tomu lze příspěvek lépe zacílit na ty menší.
• Ruší se tzv. fikce příjmů pro výpočet příspěvku na bydlení. Pokud příjmy domácnosti byly nižší než životní minimum, používala se pro výpočet dávky právě výše životního minima. Prodlužuje se možnost příspěvek pobírat i v případech, kdy k trvalému bydlení slouží rekreační objekt.
Účinnost: od 1. prosince 2022


Zvýšení příspěvků pro pěstouny a děti z náhradní rodinné péče

Příspěvek pro výkon pěstounské péče
Státní příspěvek pro zřizovatele zařízení, které slouží pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP), vzroste od ledna z 36 000 Kč na 39 600 Kč měsíčně za každé dítě.
Vzroste také státní příspěvku na výkon pěstounské péče, a to z nynějších 54 000 Kč na 59 400 Kč za kalendářní rok (4950 měsíčně).
Účinnost: 1. ledna 2023

Příspěvek na úhradu potřeb dítěte
O 27 % se zvyšuje měsíční příspěvek na úhradu potřeb dítěte. Jde o dávku pěstounské péče, která v praxi nahrazuje výživné. Je daná fixními částkami podle věku a zdravotního znevýhodnění dítěte. Při splnění podmínek, jako je trvání nezaopatřenosti (studia) a sdílení společné domácnosti s bývalým pěstounem či poručníkem, je možné příspěvek na úhradu potřeb dítěte čerpat i po zletilosti.
Účinnost: 1. října 2022

Příspěvek při převzetí dítěte
Příspěvek při převzetí dítěte je jednorázovou dávkou, která slouží na nákup potřebného vybavení pro dítě při příchodu do pěstounské, předpěstounské či poručenské péče. Výše příspěvku vzrostla o 35 %.
Účinnost: 1. října 2022

 

Zaopatřovací příspěvek
Zaopatřovací příspěvky pomáhají mladým lidem v období, kdy například ještě studují, a přitom už jsou už zletilí. Mohou je čerpat ale nejvýše do věku 26 let.
Dosud pravidelná dávka činila za splnění určitých podmínek (například při bezúhonnost) 15 000 Kč měsíčně a nyní se bude zvyšovat o 15 % na 17 250 Kč.
V rámci přechodného období do konce roku 2027 si mohou mladí dospělí odcházející z pěstounské či poručenské péče vybrat, zda budou chtít pobírat zaopatřovací příspěvek nebo dál čerpat pěstounské dávky.
Po ukončení pěstounské nebo ústavní péče mají mladí lidé také nárok na jednorázový příspěvek, který náleží při ukončení nezaopatřenosti (studia) ve výši 25 000 Kč. Ten se nyní se zvyšuje na 28 750 Kč.
Účinnost: 1. října 2022

Děti v dětské skupině

Zvýšení úhrady za dětskou skupinu
Dětské skupiny, jimž stát přispívá na obsazená místa, mohou navýšit částku, kterou platí za péči rodiče dětí. Maximální výše úhrady rodičem se zvyšuje ze 4 000 Kč na 4 720 Kč.
Účinnost: 1. ledna 2023


Důchodové pojištění

Pravidelná valorizace důchodů
Výše základní výměry starobního, invalidního, vdovského, vdoveckého a sirotčího důchodu pro rok 2023 se zvyšuje o 140 Kč na 4 040 Kč, procentní výměra se zvyšuje o 5,1 %. Příplatky k důchodu přiznané před 1. lednem 2023 se zvyšují o 5,1 % příplatku, která náleží ke dni, od něhož se příplatek zvyšuje.
Účinnost: 1. ledna 2023


Zvýšení starobního důchodu za výchovu dětí (tzv. výchovné)
Výchovné ke starobních důchodů je určeno rodiči, který převážně pečoval o dítě. Za každé vychované dítě se zvýší důchod o 500 Kč měsíčně.
Účinnost: 1. ledna 2023