Martinská 2, 306 32 Plzeň
Telefon: +420 378 033 351
Email: socialnisluzby@plzen.eu

Doplatek na bydlení po půl roce neskončí, slibuje Tominová

A to alespoň dokud se nerozšíří možnosti sociálního bydlení a pomoci chudým. Časové omezení schválila bývalá Rusnokova vláda, nový kabinet hodlá usnesení zrušit.

"Dokud tento systém nezačne skutečně fungovat, jsem proti časovému omezení,“ řekla deníku Aktuálně.cz ministryně.

Je to jeden z důvodů, kvůli kterému se vláda Bohuslava Sobotky chystá na středečním jednání zrušit usnesení Rusnokova kabinetu z letošního ledna.

Novela z pera ministra Františka Koníčka totiž počítala s tím, že lidé bydlící v ubytovnách by mohli příspěvek čerpat pouze po dobu půl roku, v mimořádných případech rok.

Na další dávku by pak měli nárok pouze v případě, pokud by se přestěhovali do normálního bytu. Právě to je ale pro řadu sociálně slabých lidí nedostupné a hrozilo by jim, že bez příspěvku skončí na ulici.

Návrh, který měl začít platit na začátku příštího roku, kritizovaly nevládní organizace i bývalý ombudsman Pavel Varvařovský.

"Podstatné časové omezení nároku na dávku poskytovanou na jiný než obytný prostor považuji za nekoncepční, protože současná právní úprava nedává osobám, které mají problém najít a udržet si standardní bydlení, k opuštění těchto prostor (nejčastěji ubytovny) žádnou alternativu,“ uvedl Varvařovský.

Vláda chce zamezit obchodu s chudobou

Problém by navíc měli i lidé, kteří žijí v ubytovně jen na krátkou dobu.

"Zásadním rizikem je podmínění nároku na doplatek uzavřením smlouvy mezi nájemcem a pronajímatelem minimálně na 3 měsíce,“ vysvětlila Tominová.

Chce proto v nejbližší době připravit vlastní materiál, který by měl zabránit především tomu, aby na dávkách pro chudé vydělávali majitelé ubytoven. Ti často inkasují za nevyhovující prostory, ve kterých se tísní celé rodiny, v porovnání s běžnými nájmy přemrštěné částky.

"Jedním z nástrojů by mohlo být zavedení stropu počtu osob na jednu místnost, přesněji řečeno omezení doplatku dávky vyplácené do jedné místnosti obývané více osobami, opět samozřejmě v návaznosti na kvalitu bydlení. Čím nižší kvalita bydlení, tím nižší dávka,“ vysvětlila ministryně. Zároveň chce předložit zákon o sociálním bydlení.

Rusnokova novela podle Tominové navíc koliduje s novým občanským zákoníkem.

"Zákoník umožňuje uzavřít nájemní smlouvu k jakémukoliv, tedy i nebytovému prostoru. Tento legislativní spor musíme také odstranit,“ dodala Tominová.

Účet za loňský rok: téměř 3 miliardy

Podle odhadů vládní agentury pro sociální začleňování v ubytovnách žije až 100 000 lidí. Výdaje na doplatek na bydlení navíc rok od roku rostou. Loni na něj stát vyplatil 2,8 miliardy, což je o více než miliardu více než před rokem.

Zatímco v listopadu 2012 se vydávalo 51 300 doplatků na bydlení, loni v listopadu to bylo už 67 600 dávek. Ministerstvo však neočekává, že by novela mohla přinést úspory pro státní rozpočet.

"Smyslem návrhu je zabránit neefektivnímu vyplácení dávky, nikoli primárně ušetřit. V současné ekonomické situaci řady lidí nelze předpokládat, že se budou výdaje na hmotnou nouzi včetně doplatku na bydlení nějak výrazně snižovat,“ dodala Tominová.